wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Torby dla dzieci. Kiedy sprawdzą się lepiej niż plecak?
Torby dla dzieci. Kiedy sprawdzą się lepiej niż plecak?

Z dziećmi szkolnymi w każdym wieku, ale zwłaszcza tymi najmłodszymi, kojarzy nam się co najmniej kilka przedmiotów. Oprócz piórnika czy zeszytu za atrybut ucznia można uznać plecak lub tornister. Trudno byłoby wybrać jeden uniwersalny model, bo czasy jednolitych strojów i wyposażenia dzieci odeszły w niepamięć, a na szkolnych korytarzach możemy obecnie oglądać prawdziwy festiwal kolorów i wzorów. Inaczej wygląda plecak dla dziewczyn, co innego podoba się chłopakom. Czasami na ramionach uczniów można jednak dostrzec nie tylko równolegle ułożony na plecach bagaż, ale i zawieszone na jednym ramieniu torby. Czy takie rozwiązanie może być wygodne i przydatne? Kiedy warto kupić dziecku torbę, a kiedy stanowczo należy zrezygnować z takiego rozwiązania? Przyjrzeliśmy się sytuacjom, w którym torby dla dzieci mogą sprawdzić się lepiej niż klasyczny plecak.

Torby na zajęcia sportowe

Plecaki do przedszkola lub szkoły, które na co dzień dźwigają ze sobą nasze pociechy, nie powinny być przesadnie pojemne. Zbyt duży plecak może bowiem skłonić dziecko do upychania w nim dodatkowych, niepotrzebnych danego dnia akcesoriów szkolnych. A przecież bagaż, który codziennie musi nosić na lekcje, i tak zazwyczaj nie należy już do najlżejszych.

O ile zatem na co dzień ograniczona wielkość plecaków będzie uważana za atut - dzięki temu dzieci nie obciążają przesadnie kręgosłupa, a bagaż nosi się wygodniej - o tyle w niektórych przypadkach mała pojemność będzie problemem. Tak często może zdarzyć się w przypadku zajęć pozalekcyjnych, w szczególności sportowych. Treningi piłkarskie, siatkarskie czy nawet lekkoatletyczne zazwyczaj wymagają bowiem dostarczenia do hali czy na stadion stroju sportowego, obuwia, ręcznika oraz kosmetyków potrzebnych do kąpieli po zajęciach. To wszystko może nie zmieścić się w zwykłym plecaku.

Dodatkowe kieszenie, wzmocnione dno

W takich przypadkach świetnie sprawdzą się torby sportowe dla dzieci, przystosowane do przenoszenia w nich opisanych przez nas przedmiotów. Tego typu bagaż jest zwykle podłużny i wystarczająco obszerny, by spokojnie je pomieścić. Specjalistyczne torby sportowe mają przy tym często osobne kieszenie, w których można umieścić buty czy brudny strój. Dzięki temu będzie można posegregować rzeczy tak, by nic niepotrzebnie się nie zabrudziło. 

Kieszenie są najczęściej zasuwane zamkiem błyskawicznym, który umożliwia szybkie i bezproblemowe pakowanie. To ważne po treningu, kiedy zwykle dzieci chcą jak najszybciej skompletować bagaż i wyjść pożegnać się z kolegami z drużyny. Istotnym elementem toreb sportowych jest także wzmocnione dno. Dzięki temu bagaż ani umieszczone w nim przedmioty nie przemakają, nawet wówczas, gdy trzeba będzie położyć torbę na mokrej trawie. To również ułatwienie w czasie powrotu do domu.

plecaki dla nastolatek

Szukasz wygodnej torby sportowej? Sprawdź ten model: https://plecaki.com.pl/pl/p/Torba-sportowa%2C-podrozna%2C-fitness-BeUniq-czarna-dla-mlodziezy-PPBK20-019/7636

Torby na ramię dla nastolatek i nastolatków

Noszenie plecaków na równo wyregulowanych szelkach ma wiele zalet, przede wszystkim związanych z troską o prawidłową postawę dziecka i jego kręgosłup. Im jednak nasze pociechy są starsze, tym mniej podobają im się tornistry oraz plecaki z usztywnianymi plecami. Przewagę zyskują skórzane lub bawełniane plecaki dla nastolatek, zdobione dekoracjami zgodnymi z zainteresowaniami ucznia lub modnymi ostatnio elementami w stylu vintage.

W wieku kilkunastu lat licealiści czy uczniowie techników często sięgają jednak również po torby na ramię. To rozwiązanie szczególnie popularne wśród dziewcząt, ale nie brakuje też chłopców, którzy pakują książki i długopisy do takiego bagażu. Nastolatkowie i nastolatki nie potrzebują bowiem już zwykle wielu przegród czy bocznych kieszeni, jakie oferują im klasyczne szkolne plecaki. Stawiają raczej na wygodę, którą zapewnia jedna czy dwie przegrody w torbie zamykanej szeroką klapą.

Modny sprzęt na szkolnych korytarzach

Choć noszenie takiej torby między zajęciami nie jest zbyt zdrowe dla kręgosłupa, dobrze wpisuje się w modę dla nastolatek oraz zwyczaje panujące w szkołach średnich. Pozwala też kilkunastoletnim dzieciom poczuć namiastkę studenckiego życia. W tym wieku uczniowie zwykle sami decydują już o swoim szkolnym wyposażeniu, więc rodzice często mają niewielki wpływ na to, w czym ich dzieci noszą podręczniki i zeszyty. Na szczęście w szkole średniej książek i szkolnych przyborów jest już zwykle mniej, co sprawia, że noszenie torby na jednym ramieniu nie powinno nadmiernie przeciążać kręgosłupa.

plecaki dla nastolatek

Wypróbuj modną torbę dla nastolatek BeUniq: https://plecaki.com.pl/pl/p/Torba-damska-na-ramie-Shopperka-BeUniq-szara-Fashion-PPFS20-200/7735

Torba na sprzęt elektroniczny

Zakup torby warto rozważyć również wówczas, gdy dzieci noszą ze sobą na zajęcia sprzęt elektroniczny. Nie wszystkie plecaki mają bowiem specjalne kieszenie, w których zmieści się przenośny komputer bądź tablet. Poza tym, jeśli znajdzie się w tej samej komorze, co książki i szkolne przybory, może się to dla niego źle skończyć.

Wówczas warto postawić na torby na sprzęt elektroniczny. Na rynku nie brakuje toreb na laptopa, które pozwolą na bezpieczny transport takich przedmiotów. Niektóre szkoły średnie pozwalają zresztą uczniom na robienie notatek na laptopie - to kolejne nawiązanie do życia akademickiego, gdzie takie praktyki nie są niczym niecodziennym. W takich wypadkach warto postawić na torby, które posiadają szereg zabezpieczeń nie tylko na wypadek ewentualnego uderzenia czy upuszczenia bagażu, ale również prób kradzieży danych z elektronicznych nośników.

Jakim dzieciom nie powinno się kupować toreb do szkoły?

Torby sportowe oraz torby na sprzęt elektroniczny są używane w konkretnych sytuacjach, w których świetnie się spisują, ale nie zastępują w pełni klasycznych plecaków. Inaczej jest z torbami na ramię, które pełnią tę funkcję wśród nastolatków. Nie zawsze powinniśmy się jednak godzić na to, by nasze dzieci zrezygnowały z tornistra czy plecaka i nosiły podręczniki w różnego rodzaju torbach.

Z pewnością takiego rozwiązania nie powinno się proponować najmłodszym dzieciom. Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej powinni kształtować w sobie dobre nawyki, najlepiej z pomocą rodziców. Jednym z takich przyzwyczajeń jest utrzymywanie prawidłowej postawy. Układ kostny dziecka, które cały czas rośnie, dopiero się kształtuje i cały czas zmienia.

Tymczasem torbę nosi się przewieszoną przez jedno ramię. Taki sposób jej transportu z pewnością nie pomoże w trosce o prawidłową sylwetkę. Jeśli nasze dziecko uczęszcza więc do pierwszych klas szkoły podstawowej, zamiast torby powinno wybrać standardowy plecak. Najlepszy będzie wtedy model z usztywnianymi plecami i szerokimi szelkami. Podobnie będzie u starszych dzieci czy nastolatków, które mają problemy z kręgosłupem, na przykład skoliozę. Wówczas o wszelkich torbach na ramię należy zapomnieć.

A w czym nosić książki do szkoły zimą? Sprawdź w kolejnym artykule: Plecak do szkoły na zimę. Czy będzie potrzebny specjalny model?

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl