Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Pranie plecaka - tak czy nie? Jak bezpiecznie usunąć zabrudzenia

Pranie plecaka - tak czy nie? Jak bezpiecznie usunąć zabrudzenia

Plecaki szkolne i turystyczne mają wiele okazji, by się zabrudzić. Na górskich szlakach łatwo upstrzyć je błotem czy trawą, w szkole plecaki dla dziecka często lądują na brudnych podłogach. Plecaki noszone w czasie intensywnego wysiłku z czasem nasiąkają również potem, przez co mogą zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Zwykle staramy się czyścić je na bieżąco, ale czasami sytuacja wymaga zaangażowania większych środków. Czy warto zdecydować się na pranie plecaka? A jeśli tak - czy można wrzucić do pralki na przykład plecaki Coolpack czy innych najbardziej znanych marek? Podpowiadamy!

Plecaki w pralce - czy to dobry pomysł?

Generalna zasada dotycząca pielęgnacji plecaków jest taka sama jak w przypadku ubrań i wszelkich części garderoby: najlepiej stosować się przede wszystkim do zaleceń producenta. Zazwyczaj można je znaleźć na metce. To właśnie te informacje powinny zdecydować o tym, czy brudny i nieświeży plecak wrzucić do pralki, czy też lepiej wybrać inny rodzaj czyszczenia.

Do prania w pralce zwykle nadają się wszelkiego rodzaju plecaki sportowe. Z plecakami szkolnymi kłopot jest większy. Dla bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z tej formy czyszczenia w przypadku plecaków bogato zdobionych, z dużą liczbą niewielkich elementów. Plecaki z postaciami z filmów i bajek, które posiadają ozdobne nadruki z ulubionymi dziecięcymi bohaterami, mogą się bowiem uszkodzić, a drobne, metalowe lub plastikowe części po prostu odpaść w czasie wirowania. Bezwzględnie nie wolno także prać plecaków skórzanych.

Zastanawiasz się, jak dbać o plecak? Poznaj najważniejsze zasady!

Pranie plecaka - o czym pamiętać?

Kiedy już upewnimy się, że nasz plecak można wyprać w pralce, nadal warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Do tego typu prania nie używajmy wybielaczy, które mogą przebarwić materiał. Nie decydujmy się także na zbyt wysoką temperaturę. Bezpieczne będzie pranie w 30 stopniach Celsjusza. Taka “kąpiel” powinna skutecznie odświeżyć plecak i usunąć codzienne zabrudzenia.

Plecaki, które nie nadają się do tego typu operacji, najlepiej wyprać ręcznie. Ta metoda jest co prawda nieco bardziej czasochłonna, ale zdecydowanie bezpieczniejsza. Pozwala także na poradzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem (więcej na ten temat dowiesz się z artykułu https://plecaki.com.pl/jak-prac-plecak-by-usunac-z-niego-przykry-zapach) a także z trudnymi plamami, na przykład spowodowanymi rozlanym sokiem lub atramentem. Zazwyczaj wystarczy wyprać plecak w wodzie z mydłem, ewentualnie delikatnym detergentem. Jeśli to możliwe, najlepiej wywrócić plecak na lewą stronę.

Niektóre plamy wymagają jednak specjalnego traktowania. Na przykład w celu usunięcia zabrudzeń z czekolady warto dolać do wody nieco płynu do mycia naczyń. Z kolei plamy widoczne po kontakcie z trawą pomoże zmyć roztwór z sody oczyszczonej.

Jak dbać o wyprane plecaki?

Bez względu na rodzaj prania, po zakończeniu tej czynności nie powinno się zapominać o płukaniu. Po nim plecak trzeba jeszcze wysuszyć. Dobrze jest to zrobić w przewiewnym miejscu, na przykład na świeżym powietrzu. Lepiej jednak nie wystawiać plecaków na działanie promieni słonecznych i wybrać zacienione miejsce. Po wysuszeniu plecaki można też zaimpregnować specjalnymi preparatami. Taki ruch sprawdzi się szczególnie w przypadku plecaków turystycznych, które będą bardziej odporne na zabrudzenia.

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl