Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Plecaki dla dzieci i ich wpływ na wady postawy

Plecaki dla dzieci i ich wpływ na wady postawy

Wady postawy są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych XXI wieku. Przyczynia się do tego coraz bardziej siedzący tryb życia, ale kłopoty z kręgosłupem spotyka się już u dzieci w wieku szkolnym, które teoretycznie spędzają na ruchu i zabawie więcej czasu niż dorośli. Często skrzywienie kręgosłupa diagnozuje się już u siedmio- czy ośmiolatków. Wpływ na nie mogą mieć również plecaki szkolne, a dokładniej zły dobór tego elementu lub nieprawidłowy sposób noszenia szkolnego bagażu.

Wady postawy u dzieci

Problemy z kręgosłupem u dzieci zaczynają się zwykle wtedy, gdy ten organ jest nadmiernie przeciążony. Wówczas jego naturalne krzywizny ulegają deformacjom - najczęściej pod postacią skoliozy. To boczne skrzywienie kręgosłupa, które wyraźnie zaburza sylwetkę. Czasami widać je już na pierwszy rzut oka, gdy jeden z barków dziecka jest znajduje się nieco niżej względem drugiego. O problemach mogą świadczyć także powtarzające się bóle mięśni pleców.

Jaki plecak może zaszkodzić kręgosłupowi?

Do takiego stanu rzeczy może się przyczyniać przede wszystkim zbyt ciężki plecak. Czasami już plecaki dla przedszkolaka są wypchane do granic możliwości, co nadmiernie obciąża plecy malucha. Można tego uniknąć, stosując się do zaleceń WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Według niej plecak nie powinien przekraczać 10% masy ciała ucznia.

Źle na kręgosłup dziecka wpływają także torby przewieszane przez ramię, które nierównomiernie obciążają tułów i kręgosłup. Problemy mogą wiązać się też z budową oraz materiałami użytymi do konstrukcji tylnej części plecaka. Plecy tego przedmiotu powinny być wyprofilowane i usztywnione - taką konstrukcję posiadają na przykład plecaki Paso. W tym zakresie dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju tornistry. W ich przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich ciężar, bywają bowiem masywne.

Wytchnieniem dla dziecięcego kręgosłupa są też plecaki na kółkach. Ich transport nie wymaga tyle siły, co noszenie podręczników i zeszytów na plecach. Problemy może jednak sprawić przenoszenie ich po schodach lub nierównym podłożu.

Jak dzieci powinny nosić plecak?

W przypadku klasycznych plecaków bardzo ważny jest również sposób, w jaki dzieci je noszą. Nawet najlepiej dobrany i wyprofilowany nie ustrzeże bowiem przed wadami postawy, jeśli uczniowie będą w nieodpowiedni sposób zakładać go na plecy.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest noszenie plecaka na jednym ramieniu. To pierwszy krok do skoliozy, bo w takiej sytuacji kręgosłup nienaturalnie się krzywi. Kłopoty sprawi także zbyt nisko zawieszony plecak, który znajduje się na wysokości pośladków dziecka. W takim przypadku należy uregulować jego wysokość szelkami. Pomocny w zachowaniu prawidłowej postawy może być również pas biodrowy - jeśli plecak posiada takie rozwiązanie, powinien być zapięty. Uwagę należy też zwrócić na sposób pakowania plecaka. Najcięższe elementy powinny znaleźć się jak najbliżej pleców, dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać odpowiednią sylwetkę.

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl