wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Plecak na podróże. Jakimi cechami powinien się wyróżniać?

Plecak na podróże. Jakimi cechami powinien się wyróżniać?

Większość z nas uwielbia podróżować. I choć pandemia na pewien czas nieco ograniczyła nasze możliwości, rok 2021 był okresem, w którym podróżowanie po świecie znów stało się nieco łatwiejsze.

Podróże nie muszą być zresztą od razu bardzo dalekie. W końcu codziennie podróżujemy do pracy, szkoły czy na zakupy. Do tego dochodzą spacery, piesze trekkingi oraz inne sytuacje, przy których przemieszczamy się na większe odległości. W zdecydowanej większości takich przypadków zabieramy ze sobą bagaż.

Jeśli dobierzemy go w odpowiedni sposób, ułatwimy sobie podróż. Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest plecak podróżny. Czasami taką funkcję mogą spełniać plecaki szkolne młodzieżowe bądź plecaki sportowe, ale oferta na rynku jest bardzo szeroka. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie - z naszymi poradami dobierzesz plecak na podróże odpowiednio do swoich potrzeb.

 

Wybór plecaka na podróż - na co zwrócić uwagę?

Rodzaj bagażu trzeba dostosować przede wszystkim do charakteru podróży, która nas czeka. Trudno wybrać uniwersalny plecak, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

W przypadku krótkich, codziennych podróży dobrym wyborem może okazać się niewielki plecak o szerokich szelkach. Tak dobrany bagaż zapewni wygodne przemieszczanie się po mieście.

 

Środek lokomocji

Na dłuższe wyjazdy z pewnością potrzebny będzie bardziej pakowny bagaż. Czasami najlepiej wtedy wybrać plecak podróżny na kółkach. To praktyczne rozwiązanie, kiedy podróżujemy komunikacją miejską czy pociągami i często musimy się przemieszczać między dworcami oraz przystankami.

O dodatkowych obostrzeniach musimy pamiętać wtedy, gdy szykujemy się do podróży samolotem. Wówczas wielkość plecaka nie może bowiem przekraczać ograniczeń nakładanych przez poszczególne linie lotnicze. Gdy będzie zbyt duża, trzeba będzie zapłacić za dodatkowy bagaż.

 

Pogoda i warunki podróży

Jeszcze inaczej dobieramy plecaki na wycieczkę terenową. W tym przypadku ważne będą warunki, jakie możemy napotkać na trasie. Chodzi szczególnie o przewidywaną pogodę oraz rodzaj terenu, który będziemy przemierzać.

Na wycieczki utartymi szlakami wystarczyć mogą nawet plecaki młodzieżowe szkolne. Przydać może się usztywnienie pleców, które często posiadają. Na przedzieranie się przez las czy dzicz trzeba natomiast przygotować plecak wykonany z mocnych materiałów, których nie uszkodzą ewentualne spotkania z gałęziami czy pnączami. W takich przypadkach przydają się też modele wodoodporne.

 

Długość podróży

Istotna jest też długość wyprawy. Jaki plecak na jednodniowe wycieczki? Wystarczy pojemność około 30 litrów. Jeśli jednak zamierzamy spędzić na łonie natury kilka dni, potrzebny będzie model co najmniej dwa razy większy. Najlepiej ze stelażem i wystającymi elementami, do których można przytroczyć dodatkowe przedmioty bez upychania ich we wnętrzu bagażu. 

 

Dobry plecak podróżny - co powinno go wyróżniać?

Na podstawie wymienionych powyżej kryteriów można dopasować plecak do własnych potrzeb. Szczególnie ważna będzie odpowiednia wielkość. Z jednej strony należy brać tu pod uwagę charakter podróży, z drugiej - własne możliwości.

Co to oznacza? Najlepiej dobierać ciężar bagażu do własnej wagi. Takie wytyczne obowiązują przede wszystkim w przypadku uczniów szkół podstawowych, ale dobrze sprawdzają się także u dorosłych. Dobrze, by ciężar niesiony na plecach nie przekraczał 15 procent masy ciała. Przykładowo, przy wadze 50 kilogramów ta wartość wynosi 7,5 kg, a przy 80 - 12 kg.

 

Odpowiedni materiał

Istotna jest również waga samego plecaka. Najbardziej wytrzymałe modele wykonane z cordury mogą ważyć nawet ponad dwa kilogramy. To samo w sobie stanowi już spore obciążenie. Lepiej więc wybierać plecaki z lżejszych materiałów syntetycznych, na przykład na bazie poliestru.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, by tworzywo było wystarczająco wytrzymałe. Przy podróżach, które wymagają długiego przebywania pod gołym niebem, plecak powinien być również wodoodporny. Będziemy tego pewni w bagażach z powłoką poliuretanową, która skutecznie chroni przed wilgocią.

Wodoodporna warstwa jest użyteczna w plecakach wycieczkowych, ale przyda się także na co dzień. W takim bagażu w pełni bezpieczne będą bowiem wszelkie dokumenty czy urządzenia elektroniczne.

 

Funkcjonalność plecaka

Życie mogą ułatwić również liczne funkcjonalności plecaków. W przypadku dużego bagażu segregację i odnajdywanie przewożonych przedmiotów ułatwią boczne kieszenie. Przyda się również mocna rączka, na przykład z gumowym uchwytem. To ułatwi przenoszenie plecaka w momentach, w których trzeba będzie ściągnąć go z pleców.

W wygodnym podróżowaniu pomagają także dodatkowe paski stabilizujące sylwetkę. Chodzi przede wszystkim o pas piersiowy i biodrowy. Gdy w czasie długiego marszu oba zapniemy, odciążymy nieco plecy i poczujemy wyraźną różnicę.

Z drugiej strony, wszelkie dodatkowe elementy tylko zwiększają awaryjność plecaka. Im więcej szelek, pasków i wystających części, tym łatwiej o uszkodzenie bagażu. Przy wyborze warto więc kierować się minimalizmem. W końcu jeśli plecak popsuje się w trakcie podróży, jej kontynuowanie stanie się mocno kłopotliwe.

 

Cena bagażu

Co tu kryć: cena plecaka to kwestia, która często ma ostateczny wpływ na decyzję zakupową. Warto jednak pamiętać, że przy kupowaniu tego przedmiotu mamy do czynienia z długoterminową inwestycją we własny komfort i wygodę. A przynajmniej będzie tak, jeśli wybierzemy solidny bagaż. Wtedy powinien posłużyć nam co najmniej przez kilka lat.

Mimo wszystko nie warto przesadzać. Zakup zbyt dużego, nieadekwatnego plecaka czołowej marki może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Tym bardziej warto więc poprzedzić decyzję analizą własnych potrzeb i wybrać plecak podróżny skrojony na naszą miarę.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl