Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Plecak ergonomiczny - kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Plecak ergonomiczny - kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Noszenie plecaka ma wiele zalet. To zdecydowanie jeden z najwygodniejszych sposobów transportu bagaży. Służy dzieciom w szkole, dorosłym w drodze do pracy czy na zakupy. Z dużych plecaków korzystają nawet himalaiści zdobywający najwyższe górskie szczyty.

Wszystkie zalety plecaka można jednak poczuć dopiero wtedy, gdy odpowiednio go dobierzemy. W przeciwnym razie noszenie plecaka będzie wiązało się z bólem pleców i dyskomfortem. Rozwiązaniem są plecaki ergonomiczne. To modele, które są zaprojektowane z myślą o wsparciu naszego kręgosłupa. W ten sposób wykonuje się zarówno niewielkie plecaki dziecięce, jak i duże plecaki turystyczne. Czym wyróżniają się takie konstrukcje i kiedy warto na nie postawić?

Plecak ergonomiczny - czym się wyróżnia?

Teoretycznie każdy plecak powinien być zaprojektowany tak, by zapewniać naszym plecom maksymalną wygodę i minimalizować obciążenie kręgosłupa. W praktyce jednak producenci często idą na skróty, skupiając się na przykład na wizualnych walorach plecaków.

Stąd plecaki ergonomiczne wyróżniają się na tle konkurencji kilkoma cechami. Najważniejszą jest odpowiednie dopasowanie ich konstrukcji do kształtu ludzkich pleców. Dzięki temu z ergonomicznym plecakiem nie trzeba się obawiać niewygodnych ukłuć w plecy. Ergonomiczne konstrukcje powinny dobrze leżeć na plecach nie tylko w czasie marszu, ale nawet wtedy, gdy znajdujemy się w pozycji siedzącej.

Profil pleców ergonomicznego plecaka zapewnia więc duży komfort, co można poczuć zwłaszcza w czasie dłuższych przechadzek z plecakiem. Jest również odpowiednio wyważony, co sprzyja zachowaniu wyprostowanej postawy. A to również zmniejsza nasze zmęczenie i wpływa na lepsze samopoczucie.

Ergonomiczne plecaki wyróżniają się również szerokimi szelkami, które pomagają ustabilizować sylwetkę i zmniejszyć napięcie mięśni na plecach. Ważną ich cechą jest także odpowiednio zaprojektowane wnętrze. Dzięki rozsądnym układom przegródek i kieszeni ergonomiczny bagaż pomieści więcej rzeczy niż zwykły plecak podobnej wielkości. Warunek: również w czasie pakowania musimy zachować zdrowy rozsądek.

ergonomiczny plecak profilowany

Szukasz ergonomicznych plecaków dla dzieci? Sprawdź tutaj: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Paso/164

Plecak szkolny ergonomiczny - czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Na ergonomiczne propozycje powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy chcą kupić wygodne plecaki dla dziecka. Pociechy w wieku szkolnym są szczególnie narażone na problemy z kręgosłupem - ukształtowanie w tym wieku niewłaściwych postaw sylwetki może dać o sobie znać już w niedalekiej przyszłości.

Ergonomiczne plecaki do szkoły powinny być więc przede wszystkim dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Oprócz odpowiednio wyprofilowanych pleców ważny będzie także usztywniany spód, który dodatkowo ustabilizuje sylwetkę.

Baczną uwagę należy zwrócić także na szelki. Ergonomiczny plecak szkolny powinien mieć je nie tylko szerokie, ale również wyściełane gąbką. Najlepiej, by posiadały solidne przeszycia, co sprawi, że komfort noszenia będzie większy. Ważna jest też regulowana długość szelek. W ten sposób będzie można łatwo dopasowywać ułożenie plecaka do wzrostu - a przecież dzieci rosną szybciej, niż nam się wydaje. Jednocześnie plecak nie powinien być szerszy niż ramiona ucznia.

Kiedy wybieramy ergonomiczne plecaki dla chłopaków i dziewcząt w wieku szkolnym, istotnym punktem powinna być także waga bagażu. Zgodnie z zaleceniami WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, masa plecaka nie powinna przekraczać 10 procent wagi dziecka. To wytyczne, które dotyczą zapakowanego bagażu. Waga pustego nie powinna przekraczać kilograma.

Ergonomiczne plecaki powinny więc łączyć w sobie najlepsze cechy tornistrów i klasycznych plecaków szkolnych. Wygoda w tym przypadku idzie w parze z cechami, które pozytywnie wpływają na zdrowie dziecka. 

Ergonomiczny plecak do pracy i na wycieczkę - jaki model wybrać?

Wśród ergonomicznych plecaków znajduje się również wiele modeli turystycznych. Obok uczniów szkół podstawowych i średnich to właśnie osoby aktywne, które stawiają na regularne piesze wycieczki, najczęściej i najdłużej podróżują z bagażem bezpośrednio na plecach.

Tym ważniejsza staje się więc wygoda i troska o stan kręgosłupa. Ergonomiczne plecaki turystyczne powinny posiadać większość cech, którymi wyróżniają się modele do szkoły. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wyprofilowane plecy i szerokie, wyściełane szelki z regulacją długości.

Do tego dochodzi jednak kilka dodatków. Plecaki na wycieczki, które wybierają turyści, są zwykle większe niż modele szkolne, nosi się w nich także sporo bagażu - od wody, przez prowiant, po ubrania. W związku z tym sylwetka potrzebuje dodatkowej stabilizacji. By tył plecaka mógł faktycznie dopasować się do pleców, należy zapiąć pas piersiowy i biodrowy. Dzięki niemu zachowamy wyprostowaną sylwetkę. A to przełoży się na mniejsze zmęczenie w trakcie wędrówki.

Ergonomia plecaków turystycznych wyraża się również w tym, że większość z nich posiada systemy wentylacyjne. Dzięki nim plecy turysty i tył plecaka nie przylegają do siebie ściśle na całej długości bagażu. Pozostają tam specjalne kanaliki, które przepuszczają powietrze i zapobiegają przegrzaniu.

Jeśli wybierasz się na wyprawę, zdobądź także najważniejsze informacje o plecakach fotograficznych: https://plecaki.com.pl/plecak-na-aparat-fotograficzny-czym-powinien-sie-wyrozniac

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl