Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Plecak do szkoły. Na jaki materiał najlepiej się zdecydować?

Plecak do szkoły. Na jaki materiał najlepiej się zdecydować?

Wygodne, wytrzymałe, a przy okazji wykonane w taki sposób, by podobały się dziecku - plecaki szkolne dla dziewczyn i chłopców muszą wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami. Na to, czy rodzice wybiorą dla swoich dzieci tornister do pierwszej klasy, czy też plecak z usztywnianymi plecami, wpływa nie tylko cena produktu i zdobienia na powierzchni. Coraz więcej osób podchodzi bowiem do tego zakupu w świadomy sposób, rozważając wiele możliwości, co pomaga w podjęciu właściwej decyzji. Z punktu widzenia komfortu noszenia oraz zdrowia dziecka bardzo istotny jest między innymi materiał, z którego wykonano plecak. Do szkoły i użytkowania przez dzieci nadają się bowiem jedynie produkty spełniające określone wymogi, nie mogą się w nich znajdować żadne szkodliwe substancje. Pod tym względem plecak szkolny musi być bez zarzutu. Co więc wybrać? Postawić na klasyczne rozwiązania czy nowoczesne tworzywa? Przedstawiamy najpopularniejsze materiały, z jakich produkuje się plecaki do szkoły.

Materiał podstawowy - z czego produkuje się plecaki?

Moda i rozwój techniki ma wpływ na każdą dziedzinę życia i produkcja plecaków nie jest tutaj wyjątkiem. Bagaż, w którym dzieci noszą obecnie zeszyty, podręczniki i przybory szkolne, znacznie różni się od plecaków, z jakimi maszerowali do szkoły ich rodzice, a zwłaszcza dziadkowie. Nie chodzi tylko o to, że kiedyś dominowały stonowane kolory, a dziś takie produkty mają intensywne barwy i są zdobione wizerunkami bohaterów kreskówek. Różnicą jest jakość wykonania, a także liczne kieszenie, zamki czy siateczki, których w dawnych plecakach po prostu nie było. Dziś producenci używają także nieco innych materiałów.

Jedną z tkanin, której mimo upływu lat wciąż używa się do wytwarzania plecaków, jest bawełna. Materiał dobrze znany z ubrań, które nosimy na co dzień, jest uważany za naturalny i przyjazny dla skóry. Obecnie stosuje się go przede wszystkim do produkcji tak zwanych plecaków-worków. Najczęściej służą do transportu pojedynczych elementów, na przykład butów, i są zamykane ściągaczem z gumką. Na rynku wciąż znajdziemy jednak także nieduże plecaki bawełniane z klapą zapinaną klamrą. Takie rozwiązania mogą służyć jako plecaki szkolne.

head plecaki

https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-mlodziezowy-HEAD-dla-dziewczyny-STRZALKI-JEANS-HD-345/6067

Ich atutem jest naturalny materiał, ale jest też sporo minusów. Takie plecaki nie ochronią bowiem zeszytów i książek przed zamoczeniem. Kiedy trzeba będzie zapakować na plecy więcej rzeczy, będzie się je nosić niewygodnie - nawet grube bawełniane tkaniny bez usztywnień nie pozwalają bowiem na dobrą izolację pleców. Dziecko w drodze do szkoły może więc wyczuwać twarde brzegi książek czy piórnika. W dodatku w takiej wiotkiej, bawełnianej konstrukcji trudno będzie odpowiednio poukładać wszystkie przedmioty.

Poliestry i inne tworzywa sztuczne

Obecnie na rynku dominują jednak plecaki wykonane ze sztucznych materiałów. Różnego rodzaju syntetyczne tworzywa pozwalają bowiem na połączenie zalet rozmaitych naturalnych tkanin. Producentom zależy zwykle na stworzeniu wytrzymałej i lekkiej konstrukcji. Pierwszego celu tłumaczyć nie trzeba - każdy produkt wysokiej jakości powinien mieć odpowiednią trwałość. Waga plecaka nabiera z kolei dużego znaczenia zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Dla nich wystarczającym ciężarem będzie zawartość bagażu, nie mogą więc dodatkowo dźwigać na plecach ciężkiej konstrukcji.

Dwa najpopularniejsze materiały używane dzisiaj do produkcji plecaków to poliestry oraz poliamidy. Te pierwsze wyróżniają się kilkoma ważnymi cechami. Są mocniejsze niż bawełna i bardziej odporne na gniecenie, dzięki czemu plecak lepiej zachowuje nadany mu kształt. Łatwiej też utrzymać w nim porządek. Poza tym poliester w niewielkim stopniu chłonie wodę, a pokrycie go dodatkową powłoką poliuretanową zapewnia wodoszczelność. To ważny atut - poliestrowe plecaki powinny zabezpieczyć szkolne artykuły przed zamoknięciem. Poza tym takie konstrukcje nie są przyjazne dla bakterii czy grzybów, co pomoże utrzymać bagaż w czystości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na taki materiał bardzo łatwo nanieść nadruk. A to istotne zwłaszcza dla producentów licencjonowanych przedmiotów. Najczęściej do produkcji plecaków szkolnych i sportowych wykorzystuje się poliester 600D.

Zalety Cordury

Produkty z poliestru znajdziemy w ofercie najbardziej znanych marek, takich jak Coolpack czy Head. Plecaki z tego materiału są też chętnie wybierane przez rodziców dla swoich dzieci. Konkurentem takich konstrukcji są modele wykonane z poliamidów. To właśnie z nich powstaje Cordura, czyli materiał wykorzystywany nie tylko do produkcji plecaków, ale również na przykład ubrań motocyklowych czy rowerowych.

head plecaki

https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-mlodziezowy-HEAD-szary-w-ptaki-HD-48/2060

To tkanina, która może być nieco cięższa od poliestrowych konstrukcji, ale za to będzie jeszcze bardziej wytrzymała. Oprócz poliamidów w jej skład wchodzą zwykle także poliuretany. Plecaki z takiej mieszanki będą odporne na przetarcia, dużego wpływu na ich wygląd nie będą mieć także czynniki pogodowe. Nawet długotrwałe wystawianie ich na działanie promieni słonecznych nie spowoduje wyblaknięcia wzorów. Producenci stosują dwie mieszanki: Cordurę 1000 oraz Cordurę 500. W przypadku plecaków szkolnych wystarczy rozejrzeć się za produktami wykonanymi z tej drugiej. Jest co prawda nieco cieńsza, ale wyraźnie lżejsza. Konkurentem Cordury jest Codura - to podobna, ale tańsza mieszanka, z której często wytwarza się podróbki znanych modeli.

Kieszenie i siateczki - materiały dodatkowe

Kiedy sprawdzimy już materiał bazowy, z którego wykonany został plecak, warto zerknąć jeszcze na tworzywa użyte przy produkcji dodatków. Chodzi o różnego rodzaju wstawki czy kieszenie zewnętrzne. Dotyczy to zwłaszcza tańszych modeli: rodzice w każdym przypadku powinni się upewnić, czy wszystkie materiały posiadają odpowiednie atesty i będą bezpieczne dla dziecka.

Trudno wyobrazić sobie odpowiedni plecak szkolny bez usztywnień na plecach oraz wypełnionych gąbką szelek. Dzięki tym dodatkom dzieciom łatwiej zachować prawidłową postawę i wygodniej nosić bagaż. Najlepsze plecaki posiadają wypełnienia z pianki EVA. To bardzo miękki i elastyczny materiał, który jest w dodatku wysoce odporny na działanie wody. W związku z tym nie tylko pomoże dziecku w utrzymaniu wyprostowanej sylwetki, ale również zapobiegnie wsiąkaniu w plecy i szelki plecaka deszczu bądź potu.

Z punktu widzenia wentylacji plecaka ważną rolę może odgrywać również siateczka z tworzywa sztucznego, znajdująca się na plecach. Dzięki niej łatwiej będzie doprowadzić powietrze do pleców dziecka, co pomoże skórze lepiej oddychać. Z siateczek często wykonuje się także kieszenie zewnętrzne, zwłaszcza te przeznaczone na butelkę z napojem. Przed zakupem warto zerknąć również na to, czym są wykończone kieszenie wewnętrzne plecaka. W niektórych modelach znajdziemy w nich polar, co przyda się zwłaszcza do przenoszenia w bezpiecznych warunkach telefonu czy innych urządzeń elektronicznych.

Materiał, z jakiego wykonano plecak, będzie też istotny przy wyborze dodatków do jesiennych kreacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnym artykule: Damskie stylizacje z plecakiem na jesień. Co będzie modne w tym sezonie?

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl