Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Nauka wycinania - jak nauczyć dziecko wycinać nożyczkami?

Nauka wycinania - jak nauczyć dziecko wycinać nożyczkami?

Wycinanie nożyczkami to ważna umiejętność u dziecka, która wspiera rozwój jego motoryki oraz precyzję. Nauka wycinania może być dla pociech nie tylko edukacją, ale i zabawą.

Jak zatem nauczyć dziecko tej czynności, aby proces był bezpieczny i skuteczny? Oto kilka kroków i wskazówek, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Nauka wycinania - kroki, które powinieneś podjąć 

1. Wybierz odpowiednie i bezpieczne nożyczki dla swojego dziecka 

Nauka wycinania nożyczkami powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy. Na samym początku należy postawić na nożyczki zaprojektowane specjalne dla dzieci, które dopiero zaczynają zabawę z wycinaniem. 

Dostępne akcesoria szkolne pozwolą Ci na dobranie idealnego sprzętu dla malucha w każdym wieku. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? 

Wybrany model powinien być rozmiarowo dopasowany do małej rączki. Lekkie i łatwe do trzymania nożyczki ułatwią proces nauki i zapewnią komfort podczas wykonywania czynności. Powinny mieć także wygodny uchwyt - narzędzie powinno dobrze leżeć w dłoni i zapewniać swobodę ruchu w różnych kierunkach. 

Zaleca się także zakup nożyczek, które mają metalowe zaokrąglone końce - zapobiegają zranieniu podczas nauki. 

Nauka wycinania - nożyczki dla dzieci ze zwierzakiem

Postaw na modele ze słodkimi zwierzakami. Takie akcesoria jeszcze bardziej zachęcą malucha od wycinania. Nożyczki znajdziesz na: https://plecaki.com.pl/pl/p/Nozyczki-z-figurke-w-etui-Kidea-NOFEKA-PANDA/24849 

Nożyczki dla leworęcznych i praworęcznych 

Przed zakupem zobacz, którą rękę preferuje Twoje dziecko. Powinieneś dobrać nożyczki w zależności od tego, czy maluch jest prawo, czy leworęczny. Jest to istotne, ponieważ modele różnią się od siebie konstrukcją i pomagają w lepszym operowaniu nożyczkami. 

  • Dla praworęcznych - górne ostrze znajduje się po prawej stronie, a dolne po lewej.
  • Dla leworęcznych - górne ostrze znajduje się po lewej stronie, a dolne po prawej.

Uchwyty nożyczek dla leworęcznych są lustrzanym odbiciem tych dla praworęcznych. Dzięki temu lewa dłoń może wygodnie i naturalnie chwytać nożyczki, co zapobiega zmęczeniu i dyskomfortowi podczas dłuższego cięcia.

Nożyczki dla dzieci do wycinania

Nożyczki dostosowane do dziecka ułatwią proces nauki. Taki model znajdziesz na: https://plecaki.com.pl/pl/p/Nozyczki-szkolne-Rexus-ergonomiczne-bezpieczne-14-cm-607803/22262 

2. Zapoznaj dziecko z nożyczkami 

Maluch może na początku nie wiedzieć, do czego służą nożyczki. Dlatego nauka wycinania powinna zacząć się od zademonstrowania, jak działają i jak powinno się je poprawnie trzymać. 

3. Spróbuj wycinania bez kartki 

Nauka wycinania nożyczkami powinna zacząć się od otwierania i zamykania nożyczek np. w powietrzu. W ten sposób dziecko zobaczy, jak działa to nowe dla niego narzędzie. Bez presji będzie mogło przyzwyczaić się do tego, jak nim manewrować. 

4. Przygotuj malucha do prawdziwego wycinania 

Jak nauczyć dziecko wycinać? Zacznij od najprostszych kształtów i poleceń. Warto przygotować odpowiednie szablony, które pomogą w nauce. 

Na czystej kartce możesz narysować proste lub faliste linie i polecić maluchowi, aby zaczął po nich wycinać. Dzięki temu zobaczy, jak działają nożyczki dla dzieci, jak powinno się je odpowiednio trzymać i jak ustawić je na kratce. Proste kształty, takie jak koła czy kwadraty, mogą pomóc dziecku zrozumieć, jak manewrować nożyczkami.

Ważne jest, aby zacząć od zabawy - tylko w ten sposób przekonasz szkraba do tego, że wycinanie nie jest ciężką pracą, ale prawdziwą frajdą. Dobrym rozwiązaniem jest położenie kolorowego papieru przed dzieckiem i pozwolenie mu na wykorzystanie własnej kreatywności. Niech wycina, co tylko chce! Potem możesz także wymyślić ciekawe szablony, które zachęcą do ponownego wzięcia nożyczek w rękę.

Nauka wycinania - papier kolorowy do praktykowania pracy z nożyczkami

Do nauki wycinania postaw na kolorowy papier. Zapewni zabawę każdemu maluchowi. Znajdziesz go na https://plecaki.com.pl/pl/p/Beniamin-blok-rysunkowy-format-A4-16-kolorowych-kartek-603478/9643 

5. Przygotuj pierwsze projekty i wycinanki 

Kiedy już dziecko oswoi się z trzymaniem nożyczek i wycinaniem, czas na prawdziwe projekty. Zachęć dziecko do tworzenia kolaży z wyciętych elementów. Może to być świetna okazja do rozwijania kreatywności. Co więcej, dodaj nowe materiały np. bibułę, filc, tekturę. Dzięki temu dziecko będzie mogło eksperymentować i pozna różnicę w teksturze oraz grubości niektórych materiałów. 

W ten sposób nauka wycinania nożyczkami będzie ciekawa, kreatywna oraz zapewni dużo zabawy nie tylko maluchowi, ale i Tobie! 

O czym warto pamiętać podczas nauki?

Wycinanie może być na samym początku trudne dla dziecka. Dlatego pamiętaj, aby wykazać się cierpliwością - wspieraj malucha i chwal jego postępy. W przeciwnym razie straci zainteresowanie i chęć do kontynuacji. Co więcej, zadbaj o bezpieczeństwo - nadzoruj naukę, aby nie doszło do skaleczenia lub przecięcia. 

To już wszystko w tym artykule. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak nauczyć dziecko wycinać. Na samym początku może to nie być łatwy proces, ale z czasem będzie coraz lepiej. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie nożyczki, być cierpliwym i pomóc maluchowi na każdym etapie. 

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl