wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Najważniejsze zasady wyboru tornistrów dla dziewczynki
Najważniejsze zasady wyboru tornistrów dla dziewczynki

Plecak czy tornister? To już niemal “odwieczny” wybór, jaki muszą dokonać rodzice przed posłaniem do szkoły swojego dziecka. Dotyczy on szczególnie pierwszych klas szkoły podstawowej, w późniejszych latach bowiem dominacji plecaków nic nie jest w stanie powstrzymać. Kiedy wybór pada na tornister - wielu rodziców docenia jego zalety, szczególnie te, które pozwalają zadbać o kręgosłup dziecka - i tak pozostają jednak jeszcze dwie ważne kwestie do rozwiązania. Pierwsza to wybór odpowiedniego modelu, który faktycznie będzie dobrze służyć dziecku i spełni wszystkie założenia rodziców. Druga to przekonanie pociechy do tego, by zdecydowała się na proponowany jej model. Ten drugi problem bywa szczególnie trudny do przeskoczenia w przypadku dziewczynek, które już w wieku kilku lat mają często konkretnie wyprofilowany gust. Najlepiej więc wziąć to pod uwagę już na etapie wyboru tornistra. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w takiej sytuacji.

Kiedy tornister dla dziewczynki będzie dobrym wyborem?

W porównaniu do plecaka tornister ma wiele cech korzystnych z punktu widzenia rodziców. Do najważniejszych należy oczywiście stabilność bagażu i sztywne plecy, które wymuszają u małych uczniów zachowywanie prawidłowej postawy. Wyrobienie takich nawyków jest szczególnie ważne w dzieciństwie, problemy na tym etapie mogą rzutować na całe życie. Dzięki usztywnianym ściankom w tornistrze łatwiej także zachować porządek, a czasami też odszukać potrzebny przedmiot.

Tornister będzie więc dobrym wyborem dla dziewczynek, które rozpoczynają przygodę ze szkołą. W przedszkolu czy zerówce jest na to zdecydowanie zbyt wcześnie, ale w klasach I-III to właśnie tornister będzie najlepszym rozwiązaniem. Jako że zawsze jest to rozwiązanie nieco cięższe od plecaka, nadaje się dla nieco większych i silniejszych dzieci. W przypadku drobnych i wątłych dziewczynek warto poczekać przynajmniej do drugiej bądź trzeciej klasy, by zbytnio nie przemęczać ich bagażem. Tornister dobrze nadaje się zarówno dla dzieci przywożonych do szkoły przez rodziców, jak i tych, które pokonują trasę z domu do szkoły piechotą. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tornistra dla dziewczynki?

Tornister dla pierwszoklasisty lub nieco starszej dziewczynki to zakup, który wymaga określenia kilku priorytetowych założeń. Od większości z nich nie powinno być odstępstwa, bo nawet jeden nieprzemyślany element może przeszkadzać dziecku i obrzydzić mu drogę do szkoły. Kilka przedstawionych poniżej elementów ma charakter uniwersalny, ale spojrzeliśmy na nie pod kątem potrzeb małych uczennic.

Niewielka waga

To warunek, który bezwzględnie musi spełniać tornister dla dziewczynki. Eksperci zalecają, by waga bagażu nie przekraczała 15 procent masy dziecka - dotyczy to oczywiście spakowanego tornistra. Niestety wiele tornistrów jest produkowanych z ciężkich materiałów i po wypełnieniu ich książkami są dla dzieci nadmiernym ciężarem. Dlatego w przypadku dziewczynek warto zmniejszyć tę wartość do 10 procent masy ciała. Najlepiej szukać tornistrów o wadze poniżej jednego kilograma - to powinno gwarantować, że nasza pociecha nie będzie się przemęczać.

Profilowane plecy

Usztywniane plecy to jedna z największych zalet tornistrów. Warto jednak zadbać, by ich powierzchnia nie przypominała płaskich desek rodem z przedwojennych, drewnianych tornistrów. By zapewnić małym uczennicom wygodę, plecy powinny być wyprofilowane tak, by pozostawiały przestrzenie między tornistrem a ciałem - dzięki temu możliwa będzie wentylacja pleców. Najlepiej sprawdzają się modele z plecami wyłożonymi miękką gąbką, która dodatkowo poprawia komfort użytkowania.

Szerokie szelki, pas biodrowy i piersiowy

Wpływ na komfort podróży do szkoły ma także cały system nośny tornistra. W przypadku dziewczynek powinien on maksymalnie rozkładać ciężar tornistra na całe plecy - wtedy łatwiej będzie go unieść. Pomaga w tym obecność pasa biodrowego oraz piersiowego. Ich zapięcie usztywnia tornister i sprawia, że na lędźwiowym odcinku kręgosłupa nie będzie nadmiernego nacisku. Szelki powinny być natomiast szerokie, by podtrzymywały ciężar, a nie wpijały się w ramiona dziecka.

Przegródki na drobiazgi i nie tylko

Jak wspominaliśmy, w tornistrze łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy, a to ważne dla niezbyt doświadczonych w szkole uczniów klas pierwszych czy drugich. Należy jednak szukać takich, w których wnętrzu będzie kilka przegródek. Czasami zdarzają się tornistry z dwoma dużymi, głębokimi komorami, a wtedy efekt jest odwrotny od zamierzonego. Obecność przegródek, wewnętrznych kieszeni czy skrytek będzie szczególnie ważna dla dziewczynek, które mogą w nich schować dodatkowe kredki czy sekretne podarunki od koleżanek.

Kolor i wzór, który będzie się podobać

Co jednak wtedy, gdy dziecko za żadne skarby nie jest przekonane do funkcjonalności, jakie oferują szkolne tornistry? Nawet najbardziej kapryśną dziewczynkę może przekonać ładny kolor lub zdobienia z wizerunkami ulubionych bohaterów. Wśród uczennic w wieku kilku lat dominują tornistry różowe, dość często zdarzają się jednak również niebieskie czy czerwone. Do pierwszej klasy dobrze będą nadawać się tornistry z księżniczkami, małą syrenką czy bohaterkami bajki “Kraina Lodu”. Nieco starszym dziewczynkom warto zaproponować tornister z wizerunkiem gwiazd seriali dla dzieci takich jak “Soy Luna”, czy też po prostu z kwiatami. Warto wyselekcjonować dwa, trzy wzory i zostawić ostateczny wybór córce - wtedy będzie łatwiej o akceptację rodzicielskich pomysłów.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl