wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jednokomorowy, szkolny, biznesowy. Poznaj wszystkie rodzaje plecaków

Jednokomorowy, szkolny, biznesowy. Poznaj wszystkie rodzaje plecaków

Ludzie przez wieki wymyślili wiele sposobów transportu różnych przedmiotów na własnych plecach. Do zdecydowanie najbardziej wygodnych i rozpowszechnionych należą jednak plecaki. Pozwalają przenosić rzeczy na plecach i zachować przy tym wolne ręce.

Choć plecaki mogą się kojarzyć ze szkołą, wielu z nas korzysta z nich bez względu na wiek. Doceniamy, że można zabrać je ze sobą właściwie w każde miejsce. Porządny plecak ochroni każdy rodzaj bagażu - od książek, przez zakupy, po laptop.

Nie wszystkie plecaki w równym stopniu nadają się jednak dla każdego. Poszczególne typy plecaków różnią się wielkością, liczbą kieszeni czy materiałem, z którego je wykonano. Niektóre są dedykowane najmłodszym, inne dorosłym. Jaki najbardziej Ci się przyda? Zapraszamy na generalny przegląd plecaków.

 

Kiedy pojawiły się pierwsze plecaki?

Słowo “plecak” po raz pierwszy pojawiło się prawdopodobnie w użyciu w 1910 r. w Stanach Zjednoczonych. Już wcześniej jednak można mówić o pewnych prototypach plecaków. Z pewnością za ich przodka można uznać choćby noszone na plecach już w starożytności wiklinowe kosze.

Historia plecaków nabrała jednak tempa w XIX wieku. Wówczas zaczęły pojawiać się plecaki ze skóry, które służyły m.in. żołnierzom. Początek turystyki przyczynił się też do popularności plecaków wykonanych z tkanin.

Na początku XX w., gdy do obiegu wchodziła współczesna nazwa tego przedmiotu, dominowały plecaki w kształcie kostki. Furorę zrobiły zwłaszcza modele żołnierskie, wykonane z brezentu.

 

Współczesne rodzaje plecaków

Dziś nadal można spotkać się z plecakami tego rodzaju. Oprócz tego do wyboru są jednak plecaki dziecięce, sportowe, turystyczne… Zebraliśmy wszystkie najważniejsze rodzaje plecaków w jednym miejscu.

 

Plecaki vintage

Skoro była już mowa o pierwszych plecakach, modele nawiązujące do brezentowych kostek dziś klasyfikujemy zwykle jako plecaki vintage. To bardzo pojemna kategoria. Zalicza się do niej plecaki, które nawiązują wyglądem lub stylistyką do dawnych epok bądź minionej mody. Są oryginalne, szczególnie chętnie sięga więc po nie młodzież.

 

Plecaki młodzieżowe

Do tej grupy zaliczają się plecaki, które rozmiarem i stylistyką nawiązują do potrzeb i gustów nastolatków. Ich odbiorcy to dość szeroki zestaw osób. Z jednej strony to uczniowie piątej czy szóstej klasy podstawowej. Z drugiej młodzi, ale już dorośli ludzie.

Młodzieżowe modele, takie jak na przykład plecaki Coolpack, przydają się w szkole oraz poza nią. Zwykle posiadają udogodnienia związane z przenoszeniem słuchawek i sprzętu elektronicznego.

 

Plecaki szkolne

To plecaki przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej. Powinny posiadać przynajmniej jedną komorę, w której zmieszczą się książki lub zeszyty w formacie A4. Takie plecaki służą przede wszystkim do transportu przyrządów i akcesoriów do szkoły.

Zazwyczaj we wnętrzu ich komory znajdują się specjalne przegródki, które pomagają uporządkować poszczególne przedmioty. Do tego dochodzą boczne kieszenie, na przykład na drugie śniadanie.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje plecaków szkolnych. Wiele z nich charakteryzuje się usztywnianymi plecami oraz wyściełanymi szelkami.

 

Plecaki na kółkach

Można je uznać za jeden z typów plecaka szkolnego. Służą bowiem przede wszystkim uczniom, którzy muszą dźwigać do szkoły przesadnie dużo bagażu.

Najważniejszym wyróżnikiem tych plecaków są oczywiście kółka. Poprzez stelaż łączą się one z rączką. Można pchać je przed sobą lub ciągnąć po chodniku. Są jednak wyposażone również w szelki. Dzięki temu w razie potrzeby można je przenieść kawałek na plecach, na przykład wnieść po schodach.

 

Plecaki przedszkolne

To jedne z najmniejszych plecaków. Produkuje się je dla kilkuletnich dzieci. Czasami używają ich także uczniowie zerówek.

Plecaki przedszkolaka mają zwykle wysokość niespełna 30 centymetrów. Służą do przenoszenia drobnych przekąsek i maskotek. Powinny być jak najlżejsze, dlatego produkuje się je z zwykle z tkaniny, ewentualnie lekkiego tworzywa sztucznego.

 

Plecaki sportowe

Produkowane z myślą o osobach aktywnych. Cechuje je prosta konstrukcja. Zazwyczaj mają tylko jedną dużą komorę i dodatkową, mniejszą kieszeń. Często także boczną siatkę, do której można włożyć butelkę z napojem.

Powinny być wytrzymałe, najlepiej również wodoodprone. Produkuje się je z trwałych materiałów, które łatwo wyczyścić. Bardziej wyspecjalizowane plecaki sportowe często mają również dodatkowe kieszenie na mokre buty lub ubrania. To jeden z najpopularniejszych rodzajów plecaków dla dorosłych.

Plecak miejski

Plecak miejski to idealna alternatywa dla torebki. Jest pojemny, stylowy i wygodny!

 

Plecaki miejskie

Plecaki miejskie dorównują jednak popularnością sportowym modelom. To kolejna obszerna grupa produktów. Plecaków miejskich używa się na co dzień. Służą do przenoszenia najbardziej potrzebnych drobiazgów, podręcznych przedmiotów, bez których trudno się obyć. Wiele osób wybiera je jako plecak do pracy. To także idealny bagaż na wyjście ze znajomymi.

 

Plecaki biznesowe

Jeden z najbardziej eleganckich typów plecaków. Bagaże biznesowe zwykle są utrzymane w stonowanych kolorach. Bardzo często są czarne. Służą jako plecaki do pracy, zabiera się je nawet na spotkania biznesowe. Powinny posiadać przegrody, które pomogą uporządkować dokumenty. Mile widziana jest również kieszeń na laptop.

 

Plecaki na laptop

Plecaki biznesowe są jednym z typów plecaków na laptop. Do tej kategorii zaliczymy bowiem wszystkie bagaże, które mają specjalną kieszeń na taki sprzęt. Znajdą się więc tutaj również niektóre plecaki młodzieżowe czy miejskie. Miejsce na laptop może być wyznaczone przegrodą lub znajdować się w osobnej komorze.

Takie plecaki powinny mieć zamortyzowane plecy oraz dno, by zabezpieczyć laptop przed uderzeniem. Zazwyczaj są też wodoodporne.

 

Plecaki turystyczne

Do tej grupy należą i plecaki o pojemności 30, i 120 litrów. To właśnie w tej grupie znajdują się największe modele, które pozwalają zapakować na plecy wszystkie przedmioty potrzebne do przeżycia kilku dni w głuszy.

Plecaki turystyczne muszą być niezawodne. Produkuje się je z wytrzymałych materiałów. Najczęściej są wodoodprone, nieraz mają usztywniane dno. Powinny też posiadać wentylowane plecy. W turystycznych modelach przydają się też pasy biodrowe i piersiowe. Ich zapięcie pozwala na stabilizację bagażu.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl