wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Jaki plecak do zerówki? Praktyczne wskazówki!
Jaki plecak do zerówki? Praktyczne wskazówki!

Zerówka to ważny, ale i jedyny w swoim rodzaju etap w rozwoju dziecka. Z jednej strony wciąż nie jest to jeszcze regularna nauka w szkole podstawowej, nadal jest czas na elementy zabawy i brak ocen na półrocze czy koniec roku. Z drugiej jednak, mimo że z prawnego punktu widzenia wciąż jest to etap wychowania przedszkolnego, w praktyce często zerówki są organizowane przy szkołach podstawowych. To pozwala poczuć pierwszy powiew regularnej nauki, a i nacisk w czasie zajęć powoli przesuwa się z beztroskiej zabawy na nieco poważniejsze zajęcia. Przygotowanie dziecka do zerówki jest więc inne niż do przedszkola i obejmuje kilka dodatkowych elementów. Wśród nich ważną rolę odgrywają plecaki dla dzieci. Warto zadbać, by były nie tylko wygodne, ale i kształtowały prawidłowe nawyki sześciolatków. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą wybrać odpowiedni model.

Plecak do zerówki - dlaczego warto go kupić?

Jako że zerówka jest elementem wychowania przedszkolnego, niektórzy rodzice zastanawiają się, czy na tym etapie rozwoju ich dziecku plecak będzie w ogóle potrzebny. W końcu zamiast stawiać na plecaki dla przedszkolaka, wiele dzieci używa bawełnianego worka i to w nim nosi do szkoły kanapkę czy inne drobiazgi.

Nawet jeśli z Twoim dzieckiem było podobnie, przed wysłaniem go do zerówki warto jednak postawić na plecak. Tym sposobem będzie to dla Twojej pociechy jasny sygnał zmian, dzięki któremu poczuje się bardziej “dorosłe”. To jednak również szereg praktycznych wartości. W plecaku łatwiej wszystko uporządkować i znaleźć miejsce dla szkolnych przyborów czy przedmiotów, które trzeba przynieść na zajęcia. Bez problemu zmieszczą się tam drobne przysmaki czy maskotka. Plecaki świetnie sprawdzą się także w czasie wycieczek i spacerów, których nie brak w zerówce. Można je też wykorzystać po powrocie do domu, na przykład przy okazji wizyt u dziadków czy innych wyjść. Modne plecaczki vintage czy tradycyjne modele - to zawsze użyteczne rozwiązanie.

Pojemność plecaka do zerówki

Mimo wszystko w plecaku do zerówki zazwyczaj wciąż nie będzie znajdować się zbyt dużo rzeczy. Sześciolatek nie ma siły na dźwiganie wypełnionego po brzegi, ciężkiego bagażu. I warto to wziąć pod uwagę przy wyborze wielkości plecaka do zerówki. Zbyt duża pojemność może zachęcać dziecko do dopakowywania do plecaka dodatkowych rzeczy, które sprawią, że będzie ciężki i niewygodny.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki, waga plecaka powinna odpowiadać wartości od 10 do 15 procent masy ciała dziecka. W przypadku plecaka do zerówki zdecydowanie lepiej operować przy dolnej granicy tej wartości. Sześciolatkom zdecydowanie wystarczą więc plecaki o pojemności, która nie będzie przekraczać 10 litrów. Dobrze jednak, by bagaż miał wysokość nieco ponad 30 i szerokość przekraczającą 20 centymetrów - wtedy zmieści się w nim rozmiar A4, dzięki czemu w razie potrzeby będzie można łatwo spakować blok czy wykonany w domu rysunek. Zawsze jednak pamiętajmy, by dobrać wielkość plecaka do wzrostu dziecka - dół założonego na plecy plecaka nie powinien sięgać poniżej talii.

plecak dla przedszkolaka

W zerówce świetnie sprawdzą się plecaki ze zwierzęcymi motywami, które znajdziesz tutaj: https://plecaki.com.pl/pl/c/Dla-dzieci/184

Budowa plecaka do zerówki

Ważny jest również odpowiedni kształt i budowa plecaka do zerówki. Warto zwrócić uwagę na szerokie szelki z możliwością regulacji ich długości. To pozwoli na wygodne noszenie plecaka, a także dostosowanie go do zmieniającego się wzrostu dziecka - w czasie roku szkolnego maluch może urosnąć nawet o kilka centymetrów. Jeśli decydujemy się na nieco większy plecak, a pociecha regularnie musi nosić do zerówki szkolne przybory, warto, by plecak posiadał również usztywnienie na plecach. To pomoże dziecku zachować prawidłową postawę i odciążyć kręgosłup.

Warto jednak pamiętać, by kurczowo nie trzymać się wytycznych i samodzielnie dobrać budowę plecaka do potrzeb. W poszczególnych zerówkach na dzieciach spoczywają bowiem nieco inne obowiązki. W niektórych oddziałach niemal wszystkie przybory szkolne i książki można zostawić w szkolnej szafce. Wówczas plecak może być mniejszy, musi pomieścić właściwie jedynie napój i przekąskę. Wystarczy więc tylko jedna kieszeń.

Jeśli natomiast regularnie trzeba nosić do zerówki podręczniki czy zeszyty, konieczne będą co najmniej dwie kieszenie, by oddzielić książki od prowiantu. Z kolei jeżeli plecak do zerówki ma często służyć dziecku jako bagaż wycieczkowy, warto zadbać, by był wodoodporny.

Plecaki do zerówki - jakie wzory spodobają się dzieciom?

Ostatnią ważną rzeczą przy wyborze plecaka do zerówki - co wcale nie znaczy, że najmniej istotną - jest jego wygląd. W tym przypadku najlepiej będzie zdać się na gust dziecka i wspólnie wybrać model, który spodoba się sześciolatkowi. Nie warto szukać uniwersalnych rozwiązań czy stawiać na plecak sportowy: lepiej pozwolić dziewczynkom na wybór typowo dziewczęcych, a chłopcom chłopięcych wzorów.

Dobrą decyzją będzie postawienie na plecaki zdobione postaciami z popularnych bajek. Zazwyczaj są to jednak nieco droższe produkty. Problemy z brakami w domowym budżecie można jednak rozwiązać, decydując się na tańsze plecaki w odpowiednich kolorach. Każdej dziewczynce spodoba się pastelowy róż, a większość chłopaków będzie uśmiechać się na widok czerwonego plecaka.

Sprawdź, jakie plecaki z postaciami z bajek spodobają się dzieciom: https://plecaki.com.pl/plecaki-z-postaciami-z-bajek-dzieki-ktorym-spelnisz-marzenia-swojego-dziecka

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl