wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jaki plecak do samolotu wybrać? Praktyczny poradnik

Jaki plecak do samolotu wybrać? Praktyczny poradnik

Latanie samolotami uchodzi za najbezpieczniejszy sposób transportu. Statystycznie w tym środku lokomocji do wypadków dochodzi znacznie rzadziej niż choćby w czasie podróży samochodowych. W dodatku samoloty to zdecydowanie najszybszy sposób na pokonywanie dużych odległości.

Podróżowanie w powietrzu wiąże się jednak ze specyficznymi regulacjami. Niektóre z nich dotyczą przewożenia bagażu. W większości przypadków do samolotu można wnosić tylko niewielkie pakunki, czyli tak zwany bagaż podręczny. Musi on spełniać wymogi linii lotniczych. W przeciwnym razie zostanie umieszczony w luku bagażowym jako bagaż rejestrowany, co wiąże się z dodatkową opłatą.

A przecież w czasie kilku godzin lotu chcemy mieć pod ręką co najmniej kilka drobiazgów. Najlepiej umieścić je w plecaku. Jaki plecak jako bagaż podręczny sprawdzi się najlepiej? Z naszymi poradami wybierzesz odpowiedni model.

 

Plecak podróżny do samolotu - dlaczego warto?

Wiele osób w daleką podróż wybiera się z torbą lub walizką. O ile przemieszczanie się z nimi poza samolotem, nawet na lotnisku, może być wygodne, o tyle do samolotu lepiej wybrać plecak - nawet jeśli ma to być dziecięcy plecak dla dziewczyn czy chłopców.

W torbie zdecydowanie trudniej znaleźć pożądany przedmiot - zwykle mają tylko jedną, dużą komorę. Plecak pozwala na umieszczenie drobiazgów w bocznych kieszeniach i łatwy dostęp do napojów czy jedzenia.

Jeszcze bardziej kłopotliwe jest używanie walizki. W dodatku jej usztywnione brzegi, które mają chronić przewożone przedmioty przed zniszczeniem, są w samolocie dodatkowym kłopotem. Walizkę trudno będzie wcisnąć na półkę.

Miękki i elastyczny plecak zawsze można upchać czy też nieco przepakować, by lepiej ułożyć przedmioty. Łatwiej poradzić z nim sobie w ciasnych samolotach. W dodatku wiele modeli posiada pasek kompresyjny, którym możemy dodatkowo ścisnąć zawartość i zmienić wymiary bagażu.

 

Wymiary plecaka do samolotu - wszystko zależy od linii

A to właśnie wymiary bagażu podręcznego są najważniejsze. Tak jest przynajmniej z punktu widzenia linii lotniczych, które narzucają swoim klientom maksymalne wymiary pakunków dozwolonych na pokładzie samolotu. I nie ma tu znaczenia, czy to Coolpack plecaki dla dorosłych, czy plecaki dla dzieci.

Wymiary różnią się w zależności od operatora połączenia. Oprócz wielkości należy znać ich dopuszczalną wagę. Przed wejściem do samolotu możemy zostać poproszeni o położenie bagażu na wadze lub umieszczenie go w specjalnym koszu o dopuszczalnych wymiarach.

Tutaj widać kolejną zaletę plecaka - w przeciwieństwie do walizki łatwiej go upchnąć w takim ograniczonym obszarze.

 

Polskie Linie Lotnicze LOT

Wymiary bagażu podręcznego, które aktualnie obowiązują, zawsze należy sprawdzić przed lotem u konkretnego przewoźnika. W PLL LOT rozmiar dopuszczalnego bagażu zależy od długości lotu oraz wykupionej klasy podróży.

W czasie krótkodystansowych lotów międzynarodowych w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium maksymalna waga bagażu podręcznego to 8 kilogramów. W klasie biznes można mieć dwa plecaki, które ważą po dziewięć kilogramów.

Dopuszczalne wymiary plecaka podróżnego w PLL LOT to zaś 55 centymetrów wysokości, 40 cm szerokości i 23 cm głębokości. Taki bagaż musi zmieścić się na górnej półce lub pod fotelem.

Takie same wymiary obowiązują przy lotach długodystansowych. Zmienia się jednak dopuszczalna waga, która zależy od celu podróży. I tak do USA w klasie biznes przewieźć można jeden, 12-kilogramowy plecak, a na Daleki Wschód dwa plecaki po 9 kg.

 

Zagraniczni przewoźnicy

Plecak do samolotu, który chcemy zabrać na pokład popularnych tanich linii lotniczych, będzie musiał mieć nieco inne rozmiary. W przypadku linii Ryanair maksymalne wymiary bagażu to 40 cm x 20 cm x 25 cm. Ten operator umożliwia przewożenie na pokładzie większych plecaków za dodatkową opłatą.

Popularnym w Polsce przewoźnikiem jest także Wizz Air. W lotach organizowanych przez tę firmę można bezpłatnie wnieść na pokład plecak o wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Również tutaj można wykupić dodatkowy bagaż podręczny w postaci większej walizki na kółkach.

 

Jaki plecak na bagaż podręczny? Przydatne cechy

Jaki plecak do samolotu warto zatem wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie mieć wymiary odpowiednie dla operatora lotu. W praktyce zwykle sprawdzają się plecaki 30-litrowe. Warto też pamiętać,by nadmiernie ich nie napakować.

Poza tym plecak do samolotu powinien mieć szerokie szelki, najlepiej pokryte miękką gąbką. Dzięki temu będzie można wygodnie poruszać się z nim po lotnisku, co jest szczególnie cenne przy lotach z przesiadkami.

Istotne będą boczne kieszenie, które ułatwią znajdowanie potrzebnych przedmiotów w czasie lotu. Dobrze sprawdzają się również modele wyposażone w pokrowiec. Wówczas paski i sprzączki, które wystają z plecaka, z pewnością o nic się nie zahaczą. A to gwarantuje większe bezpieczeństwo naszego bagażu. Przydatny będzie też wspomniany już wcześniej pasek kompresyjny.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl