Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jak usunąć zapach pleśni z plecaka? Najlepsze sposoby, które pozwolą uniknąć prania

Jak usunąć zapach pleśni z plecaka? Najlepsze sposoby, które pozwolą uniknąć prania

Plecaki dla dzieci, sportowe czy turystyczne towarzyszą nam w wielu sytuacjach. Transportujemy w nich różne przedmioty. Wśród nich znajdują się laptopy czy sprzęt elektroniczny, ale również rzeczy, które mogą pozostawić po sobie nieprzyjemny zapach. Dotyczy to przede wszystkim przenoszenia w plecaku przepoconych, mokrych lub brudnych ubrań z treningów, a także jedzenia. Niestety, zwłaszcza dzieciom, czasami zdarza się o nich zapomnieć. Tornister szkolny dla pierwszoklasistów, a czasami również starszych dzieci, nieraz kryją w sobie stare kanapki, których usuwanie z wnętrza bagażu jest dla rodziców prawdziwym koszmarem. Wystarczy zresztą nawet niewielki kawałek chleba, drożdżówki czy resztka owocu, by w plecaku pojawiła się pleśń. Najgorszy bywa jednak jej zapach, podobny do zapachu stęchlizny. Czasami odnalezienie i wyrzucenie resztek pokrytych charakterystycznym nalotem nie wystarczy, by pozbyć się wszystkich uciążliwych skutków. Zgodnie z zaleceniami producentów, w przypadku niektórych modeli pranie plecaków jest jednak niemożliwe - pobyt w pralce mechanicznej może bowiem uszkodzić ich elementy lub spowodować przebarwienia. A zatem - jak usunąć zapach pleśni z plecaka? Przedstawiamy kilka metod, które pomogą uporać się z tym problemem. 

Jak i dlaczego powstaje pleśń?

Widok pleśni obecnej na jedzeniu, w plecaku czy na ścianie zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych. Charakterystyczne, szare lub czarne połacie pokrywające różne przedmioty z przyrodniczego punktu widzenia są zarodnikami grzybów. Zanim ukażą się na powierzchni żywności, już rosną w jej wnętrzu w sposób niewidoczny dla oka.

Wcześniej zarodniki grzybów krążą w powietrzu i osiadają na różnych powierzchniach. By jednak takie grzyby się rozwinęły, muszą zaistnieć sprzyjające warunki. Najłatwiej będzie im wykiełkować, gdy wokół panuje dość wysoka temperatura, spora wilgoć, a do tego mało świeżego powietrza. Szczelne plecaki szkolne młodzieżowe wykonane z tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają powietrza ani nie pozwalają na odparowanie wody, są więc dla nich bardzo przyjaznym środowiskiem. Gdy zarodniki przebiją się na powierzchnię, wokół nich zaczyna unosić się zapach stęchlizny. Tę nieprzyjemną cechę przejmą również przedmioty, które będą dłużej znajdować się w zaatakowanym przez pleśń plecaku - np. ubrania czy ręczniki.
Grzyby pleśniowe zaczynają także rozprzestrzeniać się wokół resztek, na których się pojawiły. Substancje przez nie produkowane mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najbardziej szkodliwe są mykotoksyny, które mogą źle wpływać na sen i samopoczucie, powodować choroby płuc, a nawet posiadać właściwości rakotwórcze.

Jak usunąć zapach z plecaka bez użycia pralki?

Najprostszą metodą na pozbycie się pleśni, a także jej uciążliwego zapachu, wydaje się oczywiście pranie plecaka. Tyle że w przypadku wielu modeli klasyczne wrzucenie plecaka do pralki może wiązać się ze sporym ryzykiem. Szczególnie trzeba uważać w plecaki wyposażone w małe elementy czy zdobienia. Detergenty używane do prania mogą także spowodować przebarwienia czy inne wizualne problemy. Warto też pamiętać, że pranie w pralce mechanicznej może spowodować utratę gwarancji.

Jest jednak jeszcze kilka sposobów na to, by usunąć zapach pleśni z plecaka bez uciekania się do prania. Czasami może wystarczyć dokładne wyczyszczenie jego wnętrza wilgotną szmatką lub ręcznikiem. Wówczas działamy tylko punktowo, czyszcząc miejsce, w którym znajdowały się przedmioty pokryte pleśnią. Używamy do tego wody z mydłem, ewentualnie z dodatkiem wybielacza. Warto jednak sprawdzić najpierw jego działanie w mniej widocznym miejscu, by uniknąć ewentualnych odbarwień.

Domowe metody usuwania zapachów z plecaka

Jeśli czyszczenie dedykowanymi środkami nie pomaga, można wypróbować tradycyjne metody. Pomóc może na przykład sól. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z jej pomocą? Wystarczy rozpuścić sporą ilość soli w wodzie, którą czyścimy plecak. Podobnie będzie w przypadku wody z octem. Ten znany sposób na usuwanie zapachów z lodówki sprawdzi się także w przypadku plecaków. Jeśli po takim zabiegu wyczyszczone miejsce zanadto przesiąknie octem, trzeba je umyć jeszcze raz, tym razem już wyłącznie wodą z dodatkiem mydła.

Kolejną substancją pochłaniającą zapachy będzie soda oczyszczona. Wysypanie nią dna plecaka i odstawienie na kilka dni sprawi, że proszek wchłonie większość zapachów. Następnie trzeba go tylko usunąć z plecaka. Pomóc może także miejscowe oczyszczenie zapleśniałych miejsc specjalną papką z sody. Wówczas dodaje się do niej odrobinę octu oraz płynu do mycia naczyń. Taka mieszanina pozwoli dogłębnie oczyścić i odkazić zabrudzone miejsce.
Nasze babcie z pozostałościami pleśni radziły też sobie używając nafty. Trzeba posmarować tą substancją okolice, w których rozwinęła się pleśń, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą. Powinno pomóc. Trzeba to jednak robić ostrożnie, bo nafta może odbarwić tkaninę!

A może oddać plecak profesjonalistom?

W usuwaniu pozostałości grzybów może pomóc również niska temperatura i ozon. Pierwszy pomysł warto wypróbować, kiedy usunęliśmy już resztki pleśni wodą z mydłem czy solą. Wówczas, po wyschnięciu, warto wystawić plecak na mróz i pozostawić na dzień lub dwa. Przemarznięcie materiału powinno poradzić sobie z wszelkimi nieprzyjemnymi zapachami. Taka metoda najlepiej sprawdza się oczywiście zimą. Można wypróbować również “mrożenie” plecaka w zamrażarce, ale wówczas potrzebny będzie specjalny worek ochronny. Nie powinno się także wkładać bagażu do urządzenia, w którym mrozimy już jedzenie - w przeciwnym wypadku możemy tylko sprawić, że plecak nabędzie nieco nowych, niechcianych zapachów.
Ostateczną opcją jest powierzenie plecaka w ręce profesjonalistów. W większości polskich miast funkcjonują dziś ekipy zajmujące się ozonowaniem mieszkań i różnych powierzchni. Specjalne urządzenia oczyszczają je z bakterii czy wirusów. Wiele takich firm prowadzi również usługi ozonowania drobnych przedmiotów - w ten sposób dezynfekuje się rzeczy, których nie można prać. Taki zabieg usunie również wszelkie niewidoczne pozostałości po pleśni, łącznie z nieprzyjemnym zapachem. Ozonowanie warto rozważyć, kiedy bardzo zależy nam na oczyszczeniu plecaka, zwykle jest to bowiem koszt co najmniej kilkudziesięciu złotych.

Usuwanie zapachu pleśni z plecaka - pamiętaj o suszeniu!

Żadna z domowych metod usuwania pleśni z plecaka nie będzie w pełni skuteczna, jeśli pominiemy etap suszenia bagażu. Jeżeli bowiem pozostawimy w plecaku zawilgocone fragmenty, pleśń może na nowo się w nich rozwinąć. Jak więc suszyć plecaki? Nie powinno się korzystać z żadnych suszarek. Najlepiej odstawić bagaż na kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła. W takich warunkach spokojnie wyschnie, a pleśń nie będzie mieć korzystnych warunków do rozwoju. Przy okazji zyskamy pewność, że żadna z części plecaka nie uszkodzi się ani nie odbarwi od wysokiej temperatury.

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl