Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jak spakować się pod namiot? Skompletuj bagaż na nocleg w terenie

Jak spakować się pod namiot? Skompletuj bagaż na nocleg w terenie

Wypoczynek na łonie natury to dla wielu z nas najlepszy sposób na wyciszenie się i odzyskanie sił. Pobyt w górach, lesie czy nad jeziorem pomaga nam uspokoić myśli. Najpełniej z takiej formy wypoczynku można skorzystać pod namiotem. Rezygnacja z kilku wygód, które zwykle mamy na wyciągnięcie ręki, może okazać się miłą odskocznią od codziennego zgiełku.

Biwak w takich okolicznościach nie dla każdego jest jednak codziennością. By się udał, trzeba skompletować odpowiednie wyposażenie. W jego skład wchodzi nie tylko namiot i śpiwór. Warto też zastanowić się, jakie plecaki najlepiej nadadzą się do przenoszenia naszego bagażu.

Co zabrać pod namiot? Lista najważniejszych przedmiotów

O tym, co spakować na wyjazd pod namiot, decyduje przede wszystkim długość wyjazdu oraz sposób, w jaki dotrzemy na miejsce. Jeśli wybieramy się na pole namiotowe samochodem, który zaparkujemy tuż obok, nie musimy w żaden sposób się ograniczać. Co innego przy biwakach w głuszy, gdy na miejsce docieramy dopiero po kilku godzinach pieszej wędrówki. Wtedy każdy dodatkowy kilogram okaże się dokuczliwy.

Podstawą zawsze będzie namiot. Jego wielkość musi być dostosowana do liczby osób, które będą w nim spać. Jeśli na miejsce dojeżdżamy samochodem, możemy postawić na większy i cięższy model, który zagwarantuje nam trochę dodatkowej, “zadaszonej” przestrzeni. Namiot w plecaku powinien zaś ważyć jak najmniej.

Pamiętajmy też, że namiot powinien być solidny i wyposażony w wodoodporną powłokę oraz tropik. Śledzie zwykle są w zestawie, ale warto wziąć ze sobą niewielki młotek do ich wbijania.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

To stare polskie przysłowie w czasie biwaku nabiera dodatkowego znaczenia, z którego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Oprócz uważnego wybierania podłoża do rozbijania namiotu istotne jest to, na czym będziemy leżeć. Najprostsza i najlżejsza będzie karimata. Alternatywy? Dmuchany materac lub samopompująca mata. Wygodniejsze, ale cięższe i narażone na przebicie.

Na biwak koniecznie trzeba też zabrać ze sobą śpiwór. Najbardziej uniwersalne są modele typu “mumia”. Blisko przylegają do stóp i głowy, dzięki czemu gwarantują im odpowiednią ochronę przed zimnem. Na biwaki w środku lata wystarczą też zwykłe śpiwory kopertowe.

Należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany śpiwór - syntetyczne są lżejsze i cieńsze, puchowe zaś cieplejsze. W miarę możliwości - a przede wszystkim miejsca w plecaku - warto także zabrać ze sobą niewielką poduszkę.

Dla bezpieczeństwa, higieny i pełnego żołądka

Jeśli zastanawiasz się, co spakować pod namiot, nie możesz pominąć apteczki. W terenie, z dala od cywilizacji, nawet niewielka kontuzja czy skaleczenie urasta do rangi sporego problemu. W apteczce najlepiej postawić na niezbędne minimum, czyli środki dezynfekujące i opatrunkowe, leki przeciwbólowe i na problemy żołądkowe, maść na skutki ugryzień owadów. To wszystko powinny uzupełniać jednorazowe rękawiczki oraz nożyczki.

Oprócz apteczki pod namiot trzeba zabrać ze sobą kosmetyczkę. W niej również nie będzie jednak miejsca na wyszukane perfumy. Powinna się natomiast znaleźć przestrzeń na mydło, szczoteczkę i pastę do zębów, dezodorant i krem nawilżający. Przydadzą się środki do odstraszania owadów oraz krem przeciwsłoneczny. Do artykułów higienicznych możemy też zaliczyć nawilżane chusteczki oraz papier toaletowy.

Przygotowywanie posiłków w czasie biwaku ma swój niepowtarzalny urok. Oczywiście pod warunkiem, że będzie gdzie to zrobić! Na wyjazd jedno- czy dwudniowy wystarczy suchy prowiant, dłuższy pobyt wymaga jednak ciepłych posiłków. Najłatwiej przygotować je na gazowej kuchence turystycznej. Jej uzupełnieniem powinien być garnek, miska i sztućce. Jeśli tylko masz na tyle miejsca i sił, przydać może się również lodówka turystyczna. Dzięki niej posiłki będą bardziej urozmaicone.

Plecaki wycieczkowe młodzieżowe czy też inne rodzaje bagażu powinny pomieścić jeszcze kilka drobiazgów. Poruszanie się po zmierzchu ułatwi latarka, zwłaszcza czołówka. Pozwoli na oszczędzanie baterii telefonu, ale w razie czego przyda się też powerbank. Do najbardziej uniwersalnych biwakowych przedmiotów należy scyzoryk. W kryzysowych sytuacjach może pomóc także igła z nitką.

W co się spakować pod namiot, czyli odpowiedni plecak na biwak

Jeśli biwak ma być połączony z pieszą wyprawą w terenie, trzeba będzie rozejrzeć się również za odpowiednim plecakiem. Dobrym miejscem na jego zakup może być sklep internetowy, ale i hurtownia z plecakami dla dzieci - zwykle oferują szeroki wybór modeli o różnych parametrach.

Plecak na wędrówki musi być odpowiednio duży. Przy wyprawach z namiotem, karimatą i śpiworem pojemność bagażu powinna przekraczać 50 litrów. Tylko wtedy będziemy w stanie pomieścić w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Istotna jest także długość plecaka - powinna być dopasowana do długości tułowia. Dół bagażu nie może zwisać zbyt nisko.

Wybierajmy wyłącznie spośród plecaków ze stelażem. Taka rama na plecach pozwala równomiernie rozłożyć ciężar bagażu na całe plecy. Istotna będzie również liczba kieszeni, zwłaszcza zewnętrznych. Oprócz pojemnej komory głównej przydadzą się boczne kieszonki i paski, do których można przytroczyć dodatkowy sprzęt.

Ulga dla pleców, bezpieczeństwo dla wyposażenia

Wygodny transport bagażu ułatwią również pasy stabilizujące sylwetkę. Pas biodrowy pozwala odciążyć kręgosłup i przenieść nieco ciężaru na biodra. Zwróćmy też uwagę, by ten pas był wypełniony miękką gąbką. Pas piersiowy pomaga natomiast ująć nieco ciężaru z obręczy barkowej.

Oczywistym wymogiem jest sprawny system zabezpieczeń. Wszystkie zamki muszą się zasuwać, a klamry zapinać. A jako że nigdy nie możemy być pewni dobrej pogody, najlepiej wybierać też plecaki z nieprzemakalną powłoką. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz bagaż będzie w stu procentach bezpieczny.

Na wyprawę pod namiot idealny będzie plecak ergonomiczny. Przeczytaj więcej o takich modelach: https://plecaki.com.pl/plecak-ergonomiczny-kiedy-warto-postawic-na-takie-rozwiazanie

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl