wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jak prawidłowo nosić plecak szkolny? Najważniejsze wskazówki

Jak prawidłowo nosić plecak szkolny? Najważniejsze wskazówki

Nauka w szkole niesie ze sobą wiele wyzwań. Dotyczą one zarówno najmłodszych, jak i starszych uczniów. Dzieci i młodzież codziennie muszą sobie radzić z nowymi sytuacjami, często również stresującymi.

Do poważnych problemów współczesnych uczniów należą kłopoty z kręgosłupem oraz wady postawy. Przyczynia się do nich siedzący tryb życia, ale nie bez wpływu pozostaje także plecak szkolny. A konkretnie jego waga i sposób, w jaki dzieci go noszą. Warto więc od najmłodszych lat dbać o wyrabianie jak najlepszych nawyków, które będą procentować w przyszłości. To pozwoli dzieciom zachować dobre zdrowie.

Podpowiadamy, jak prawidłowo nosić plecak szkolny i na jakie elementy zwrócić uwagę przed zakupem tego przedmiotu.

 

Jak nosić plecak szkolny? Podstawowe zalecenia

Czas spędzany w szkole jest najtrudniejszy dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Mimo że to szansa na spotkanie z rówieśnikami, to jednak siedzenie przez 45 minut w szkolnych ławkach jest dla nich uciążliwe. Dzieci w tym wieku mają bowiem dużą potrzebę ruchu. A nauka w szkole to dla nich zmiana trybu życia - od teraz po kilka godzin dziennie muszą spędzać w postawie siedzącej.

Noszenie plecaka jest dla nich dodatkowym obciążeniem, dlatego często nie zachowują odpowiedniej postawy. Jednym z najpowszechniej popełnianych błędów jest zakładanie plecaka na jedno ramię. Od najmłodszych lat powinniśmy przestrzegać przed tym dzieci. W ten sposób mocno przeciąża się bowiem jedną ze stron ciała, a kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Konsekwencją regularnego noszenia bagażu w ten sposób będą co najmniej częste bóle pleców.

 

Plecak do szkoły dla dziewczyn i chłopców. Jak ułożyć go na plecach?

Plecak zawsze powinien być więc zawieszony na obu ramionach. Szelki powinny być tak wyregulowane, by nie przechylał się na żadną ze stron. Po obu stronach muszą mieć więc taką samą długość. Istotna jest bowiem symetria - bagaż powinien znajdować się na środku pleców.

Trzeba także zadbać o odpowiednią wysokość bagażu. Dół plecaka powinien spoczywać na lędźwiach, nie powinien wisieć niżej niż na wysokości pasa. W przeciwnym razie będzie powodować nienaturalne pochylenie sylwetki. Pamiętajmy jednak i o tym, by nie był zbyt wysoko. Żaden element plecaka nie powinien wystawać poza obrys pleców dziecka. Bagaż nie może unosić się ponad linią ramion.

 

Jak zapakować plecak do szkoły, by nie zaburzał postawy dziecka?

Do tego dochodzi kwestia pakowania plecaka. Powinien znajdować się jak najbliżej ciała, wtedy obciążenia działające na kręgosłup będą najmniejsze. Problemy pod tym względem może wywołać nieprawidłowe ułożenie przedmiotów w bagażu.

Najlepiej rozłożyć je równomiernie, nie zapominając o bocznych kieszeniach. Ciężkie przedmioty powinny znajdować się jak najbliżej pleców dziecka. Należy je też układać na dnie plecaka. Gdy jakiś masywny element znajdzie się na górze bagażu, zaburzy równowagę sylwetki.

 

Jak nosić plecak? Wykorzystanie dodatkowych pasków

Do prawidłowego ułożenia plecaka na plecach warto wykorzystać dodatkowe paski, w jakie są często wyposażone szkolne bagaże. Dobrym pomysłem będzie zapięcie paska piersiowego. Pozwala na stabilizację całej sylwetki, z nim plecak nie będzie odstawać. Oczywiście nie można przesadzić z siłą zaciągnięcia paska - uważajmy, by nie utrudniał oddychania.

Niektóre plecaki szkolne posiadają także pasy biodrowe. Zdarza się to dość rzadko, ale w takiej sytuacji zdecydowanie warto go zapiąć. Pozwala on odciążyć ramiona i lepiej rozłożyć ciężar bagażu na całe plecy oraz biodra.

 

Plecaki dla dziecka. Ile mogą ważyć?

Nawet najbardziej dokładne trzymanie się wytycznych i zaleceń nie pomoże, jeśli plecak dziecka będzie przeładowany. Niestety jest to częsty problem. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego ponad połowa uczniów w klasach I-III nosi plecak, którego waga przekracza 10 procent masy ich ciała.

U niemal 1/5 uczniów ciężar bagażu przekracza natomiast graniczną barierę 15 procent masy ciała. Takie sytuacje powodują u dzieci przemęczenie i zniechęcenie do nauki, wywołują bóle pleców i inne przykre konsekwencje. Należy więc kontrolować wagę dziecięcego plecaka, by pod żadnym pozorem nie była większa niż 10-15 procent masy dziecka. Wszelkie niepotrzebne przedmioty w plecaku nie są zatem mile widziane.

 

Na jakie elementy zwrócić uwagę przed zakupem plecaka do szkoły?

Na zachowywanie prawidłowej sylwetki rzutuje także budowa i krój samego plecaka. Modele przeznaczone do pierwszych klas podstawówki powinny mieć usztywniane plecy. To pomaga w zachowaniu wyprostowanej postawy. W dodatku taki plecak nosi się po prostu wygodniej.

Istotne będą również szerokie szelki. Najlepiej, by były miękkie, miały wyściełane wnętrze. Konieczna jest możliwość regulacji ich długości. Nie można też przesadzić z wielkością plecaka, trzeba dobierać ją do wzrostu pociechy. Bagaż nie powinien być szerszy niż plecy. Najlepiej, by był też lekki. Wspomniane paski do regulacji - piersiowy i biodrowy - będą dodatkowym atutem.

 

Dodatkowe wskazówki, które pomogą dziecięcemu kręgosłupowi

Nawet dobrze ułożony na plecach bagaż przeciąży je, jeśli będzie na nich wisieć zbyt długo. Gdy minie pół godziny, należy zrobić przerwę i zdjąć go z ramion. By kręgosłup dziecka lepiej poradził sobie z obciążeniami związanymi z siedzącym trybem życia i noszeniem plecaka, warto zadbać jednak o niego również poza lekcjami.

Ważna jest aktywność fizyczna. W czasie wolnym najlepiej zachęcać dziecko do regularnego uprawiania sportu. Dyscyplin do wyboru jest mnóstwo, najmłodszym najlepiej posłużą zajęcia ogólnorozwojowe. Regularne ćwiczenia w naturalny sposób wzmocnią mięśnie dziecka, także te odpowiadające za dźwiganie plecaka.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl