Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Jak prać plecak, by usunąć z niego przykry zapach?

Jak prać plecak, by usunąć z niego przykry zapach?

Mimo upływu lat ludzkość wymyśliła niewiele wygodniejszych metod na noszenie podręcznego bagażu niż plecak. Z tego powodu cieszy się on popularnością bez względu na wiek użytkownika - jego różne typy są nieodłącznym atutem uczniów, ale korzystają z nich również dorośli. Wraz z kolejnymi wyjściami na zajęcia czy do pracy plecak coraz mniej zaczyna jednak przypominać model, który dostaliśmy w sklepie. O ile zewnętrzne zabrudzenia można zazwyczaj usunąć dość łatwo, używając do tego po prostu wilgotnej szmatki, o tyle trudniej poradzić sobie, gdy we wnętrzu plecaka zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach. Bywa, że w jego usunięciu nie pomaga nawet gruntowne przepakowanie bagażu i wytrzepanie z niego wszelkich resztek czy elementów, które mogły być potencjalną przyczyną tak nieprzyjemnych konsekwencji. Czasami staramy się wówczas wysuszyć czy wywietrzyć plecak szkolny młodzieżowy lub ten, który zabraliśmy na trening. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się przykrych zapachów jest jednak pranie plecaka. Tyle że ten proces wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy więc, jak się do tego zabrać.

Jak prać plecak ręcznie, by usunąć z niego przykry zapach?

W pierwszej kolejności należy spróbować prania bez użycia pralki automatycznej. Wielu producentów wyraźnie zakazuje używania tego urządzenia do czyszczenia przygotowanego przez nich modelu. Odpowiednie informacje widnieją na instrukcji dotyczącej prania plecaka, która znajduje się zazwyczaj na metce lub wszywce.

Jeżeli zatem zobaczymy tam przekreśloną pralkę, nie warto ryzykować pobytu plecaka w jej bębnie. Wówczas wybieramy pranie ręczne. Przeprowadzamy je w ciepłej, ale nie gorącej wodzie: jej temperaturę podpowie producent. Do wody dodajemy płyn do prania bądź mydło. Nie trzeba zanurzać w niej całego plecaka, wystarczy zamoczyć miejsca pokryte brudem czy pleśnią, które podejrzewamy o wywoływanie nieprzyjemnego zapachu - najlepiej przedtem odwrócić plecak na lewą stronę. Delikatnie czyścimy zabrudzone miejsce, warto pomóc sobie gąbką.
Co jednak, gdy takie zabiegi nie pomogą, a uciążliwy zapach nadal będzie wyczuwalny? Wówczas można spróbować powtórzyć pranie, tym razem dokładnie mocząc i czyszcząc cały plecak. Być może niedostrzegalne resztki pozostały bowiem w zupełnie innej jego części. Jeżeli to wciąż nie pomaga, warto wypróbować pranie plecaka z użyciem wybielacza. Tyle że wówczas najlepiej skupić się jedynie na jego wnętrzu, by uniknąć odbarwień na zewnątrz. Poza tym wybielacz może mocno zniszczyć delikatne plecaki dla przedszkolaka lub też plecaki dla dziecka - po to rozwiązanie najlepiej sięgać więc jedynie w ostateczności. Zazwyczaj producenci mocno je odradzają.

Pranie plecaka w pralce - kiedy się na nie zdecydować?

Czasami pomóc może również wypranie plecaka w pralce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki zabieg może być niebezpieczny - przede wszystkim w przypadku plecaków, które mają dużo drobnych elementów, takich jak sprzączki, klamry czy pasy biodrowe. Mogą one bowiem urwać się w czasie wirowania w bębnie. Niemniej, pralka umożliwia wypranie plecaka w wyższej temperaturze niż pranie ręczne. W takich warunkach proszek do prania odpowiedni do koloru bagażu powinien na dobre usunąć wszelkie pozostałości po zabrudzeniach, z nieprzyjemnym zapachem włącznie.
W przypadku ubrań wydaje się oczywiste, że po prostu wrzucamy je do pralki, wsypujemy proszek i ustawiamy odpowiedni program. Większość pralek ma nawet wgrane tryby dedykowane dżinsom, bawełnie czy innym rodzajom materiałów. Programu dla plecaków w zwykłej pralce raczej jednak nie znajdziemy, więc sprawa może się nieco skomplikować. W przypadku najdelikatniejszych plecaków należy więc pamiętać, by ustawić możliwie najkrótszy program prania. Wystarczyć powinno 10-15 minut, a wysoka temperatura w połączeniu z proszkiem do prania upora się z uciążliwym zapachem. By ograniczyć ryzyko ewentualnych uszkodzeń, najlepiej umieścić plecak w specjalnym woreczku ochronnym na pranie.

Nie można jednak zapominać, że wypranie plecaka w pralce automatycznej, zwłaszcza w temperaturze wyższej niż dopuszczalna przez producenta, może skutkować utratą gwarancji. Kolor plecaka może również wyblaknąć, ewentualnie zniszczeniu mogą ulec różne zdobienia z jego powierzchni. Niektórych modeli nie powinno się w ten sposób traktować pod żadnym pozorem. Jeśli zastanawiasz się na przykład nad tym, jak prać plecaki na kółkach, zastosuj się do porad dotyczących prania ręcznego.

Jak wysuszyć plecak po praniu?

Ostatnim akcentem usuwania nieprzyjemnego zapachu z wnętrza plecaka będzie dokładne wysuszenie bagażu. Trzeba jednak pamiętać, by zrobić to w odpowiedni sposób - tak, by nie uszkodzić żadnego elementu. Z tego powodu lepiej nie ryzykować suszenia plecaka w automatycznych suszarkach. Takie urządzenie tylko niepotrzebnie narazi bagaż na kolejne niebezpieczeństwa. A przecież po udanym praniu chcemy tego uniknąć!
Suszenie plecaka powinno odbywać się w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła. Nie wystawiajmy też plecaków na działanie promieni słonecznych - pod ich wpływem bagaż może stracić kolory. Nie ma powodów, by się spieszyć. Lepiej, by plecak suszył się kilka godzin dłużej, ale przy okazji uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

W kolejnym artykule przeczytasz więcej o różnicach między męskimi i damskimi plecakami: https://plecaki.com.pl/plecak-damski-i-meski-czym-sie-od-siebie-roznia

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl