wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Jak dbać o plecak? Poznaj najważniejsze zasady
Jak dbać o plecak? Poznaj najważniejsze zasady

Plecak to nie tylko jeden z podstawowych atrybutów ucznia, ale także przedmiot, który bywa najdroższym elementem całej szkolnej wyprawki. Rodzice zwykle kupują dzieciom plecaki z założeniem, że te przedmioty posłużą najmłodszym co najmniej przez cały najbliższy rok szkolny, a może i dłużej. By tak się stało, o plecak trzeba jednak odpowiednio dbać. Podpowiadamy, o czym pamiętać, by plecaki Coolpack czy innych czołowych marek przetrwały w dobrym stanie nawet kilkanaście miesięcy.

Prawidłowe użytkowanie

Używanie plecaków wydaje się dziecinnie proste. Są jednak sytuacje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość nawet najsolidniejszego sprzętu. By cieszyć się plecakiem jak najdłużej, należy go nosić na obu ramionach. W ten sposób dziecko nie tylko dba o swoje plecy, ale także o żywotność plecaka - regularne noszenie go na jednej ręce może sprawić, że jedna z szelek zacznie się odrywać.

Podobnie będzie wtedy, gdy plecak zbyt często będzie szarpany za uchwyt do wieszania go na haczykach umieszczonych przy ławkach. Nie tylko łatwo go naderwać, ale przez takie użytkowanie przecierać będzie się także wierzchnia warstwa plecaka.

Regularne czyszczenie

Podstawową zasadą dbania o plecak jest jednak regularne czyszczenie. Bez względu na materiał, z jakiego został wykonany, najlepiej używać do tego lekko wilgotnej szmatki. Warto co kilka dni przetrzeć plecak z zewnątrz, a także wyczyścić wewnętrzne komory. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko ewentualnych plam, ale także brudu oraz bakterii, których z czasem gromadzi się w plecaku coraz więcej.

Szczególnego traktowania będą wymagać niestandardowe plecaki. Na przykład w przypadku plecaków Coolpack z ledowymi lampkami trzeba pamiętać o wymianie baterii, które zasilają system oświetlenia. Z kolei skórzane plecaki typu vintage, popularne wśród starszych dzieci i nastolatków, należy regularnie czyścić szmatką z użyciem nie tylko wody, ale i mydła.

Pranie plecaka

Samo czyszczenie jednak nie wystarczy. Od czasu do czasu plecak trzeba będzie wyprać. Tutaj najważniejsze będzie trzymanie się wytycznych producenta, które zwykle umieszczone są na metce. Nieumiejętne pranie może bowiem przynieść nieodwracalne zniszczenia i sprawić, że dziecko już nie będzie miało ochoty zabierać do szkoły sfatygowanego plecaka.

Większości plecaków nie powinno się prać w pralce. W czasie wirowania w bębnie mogą się uszkodzić między innymi zamki czy zatrzaski. Znacznie bezpieczniejszą alternatywą jest pranie ręczne. Wszystkie materiałowe plecaki można wyprać w wodzie z delikatnym płynem do prania lub mydłem. Trzeba tylko uważać na zbyt mocne ruchy, zwłaszcza wówczas, gdy plecak jest zdobiony kolorowymi nadrukami.

Po myciu najlepiej spłukać plecak wodą i zostawić do wysuszenia. Nie powinno się wystawiać go na słońce ani umieszczać na kaloryferach czy grzejnikach. Zbyt dużo ciepła może sprawić, że wysuszony plecak się zdeformuje. Lepiej będzie pozostawić go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów  

Pranie i czyszczenie to nie tylko sposób na usunięcie z plecaka plam i zabrudzeń oraz przedłużenie jego żywotności. To także krok ku pozbyciu się pleśni (więcej na ten temat dowiesz się z artykułu https://plecaki.com.pl/jak-usunac-zapach-plesni-z-plecaka-najlepsze-sposoby-ktore-pozwola-uniknac-prania) czy nieprzyjemnych zapachów, które z czasem można wyczuć we wnętrzu plecaka. Uzupełnieniem tych działań może być zastosowanie specjalnych sprejów dezynfekujących. Dzięki nim plecak odzyska pełnię świeżości.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl