wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Ile może ważyć tornister ucznia? Zalecenia i porady
Ile może ważyć tornister ucznia? Zalecenia i porady

Kilkanaście ostatnich miesięcy było poważną próbą dla systemów edukacji na całym świecie. Sytuacja zmieniała się dynamicznie. Najpierw w polskich szkołach na dobre zadomowiło się nauczanie zdalne, potem część placówek przeszła w tryb nauki hybrydowej. Wreszcie dzieci na stałe wróciły do sal lekcyjnych. A wraz z nimi - stare problemy z przeładowanymi plecakami. Zeszyty, podręczniki, przybory szkolne, drugie śniadanie, butelka z napojem, strój do ćwiczeń… Lista przedmiotów, które muszą zmieścić się na plecach dziecka, jest naprawdę długa. A co za tym idzie - ciężka.

Tornister szkolny nie powinien być jednak studnią bez dna. Każdy kolejny przedmiot to dodatkowy ciężar dla ucznia. Tymczasem przemęczone ciężkim tornistrem dzieci miewają problemy ze zdrowiem, ale i nauką. Ile może więc ważyć tornister ucznia i jak zadbać, by nie przekroczył tego ciężaru?

Ile może ważyć tornister szkolny?

Prawidłowa waga szkolnego bagażu dla dzieci jest na tyle ważna, że specjalne rekomendacje w tej sprawie wydała Światowa Organizacja Zdrowia. Zgodnie z jej zaleceniami, zapakowany tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka. W związku z tym łatwo oszacować jego optymalny ciężar. Trzeba tu opierać się na rzeczywistej wadze konkretnej pociechy, ale przybliżone wartości podpowiada tutaj również Centrum Zdrowia Dziecka.

Ta instytucja przygotowała bowiem specjalne siatki centylowe, na podstawie których można oszacować średnią wagę dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku. Opierając się na tych wartościach, waga tornistra do pierwszej klasy powinna oscylować w granicach 2,3 - 2,5 kilograma. Bagaż 10-latka może ważyć 3,3 - 3,4 kg, a ucznia kończącego szkołę podstawową 5,3-5,9 kg. Nieco bardziej liberalne wytyczne w kwestii wagi tornistra podaje Główny Inspektorat Sanitarny. Rządowa agenda zaleca widełki 10-15 procent masy ciała dziecka.

Zbyt ciężki tornister - przykre konsekwencje

Jednocześnie jednak GIS bije na alarm. Zgodnie z rządowymi szacunkami, aż 58 procent uczniów w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej nosi plecaki, których waga przekracza 10 procent masy ich ciała. W przypadku 17 procent dzieci w tym wieku przekroczona jest górna dopuszczalna granica 15 procent ich wagi.

Tymczasem noszenie tak ciężkich bagaży może prowadzić do przykrych konsekwencji. Najpowszechniejsze są kłopoty ze stawami i mięśniami - przeciążone tornistrem dzieci odczuwają w tych częściach ciała bóle i napięcia. Doskwierają one szczególnie w biodrach i kolanach. Ciężki tornister nie pozostaje także bez wpływu na plecy, wymusza bowiem pochylenie sylwetki do przodu. Tym samym kształtuje złe nawyki i powoduje bóle karku, a także ramion. Również te części ciała nie są bowiem przystosowane do tak dużych obciążeń.

Regularne noszenie zbyt ciężkiego plecaka może mieć jeszcze dalej idące konsekwencje. Taki układ sprzyja bowiem wadom postawy. Zbyt duży ucisk na kręgosłup zmniejsza także możliwości i pojemność płuc, przez co cały organizm bywa okresowo niedotleniony. Dotyczy to również mózgu. Wbrew pozorom wypełniony po brzegi tornister może więc niekorzystnie przełożyć się na zdolności dziecka i to, jak korzysta z nich w czasie lekcji. Stale przemęczona pociecha może mieć gorsze stopnie i być bardziej podatna na infekcje. Zbyt ciężki tornister to hamulec w jej rozwoju.

ile może ważyć tornister szkolny

Tornister musi być lekki, ale i wygodny. Takie modele znajdziesz tutaj: https://plecaki.com.pl/pl/c/Tornistry-dla-chlopca/176

Jak radzić sobie z ciężkim tornistrem?

Kontrola wagi tornistra dziecka powinna być więc ważnym i regularnym zadaniem dla wszystkich rodziców. Dopóki jednak w szkołach nie pojawi się e-tornister, trzeba będzie sobie radzić z tym problemem i szukać rozwiązania. Pierwszym krokiem ku zmniejszeniu wagi może być szukanie tornistrów wykonanych z lekkich materiałów. Pamiętajmy jednak, że nie może to się dziać kosztem rezygnacji z elementów usztywniających plecy. Najłatwiej zmniejszyć wagę, rezygnując z modeli wyposażonych w dodatkowe, liczne klamry i ozdoby. W tym przypadku minimalizm jest w cenie.

Warto również od czasu do czasu kontrolować, czy dziecko nie nosi ze sobą do szkoły zbyt wielu niepotrzebnych przedmiotów. Przydatny będzie więc wpojenie mu nawyku regularnego przepakowywania bagażu. Stawom i mięśniom dziecka ulży również stosowanie się do kilku wskazówek. Pierwsza to odpowiednie ułożenie rzeczy w tornistrze. Najcięższe rzeczy powinny znajdować się na jego dnie, lżejsze u góry. Sam tornister powinien mieć ergonomiczny kształt - chodzi przede wszystkim o jego tył, który ma przylegać do pleców dziecka.

Bardzo istotne są także szelki. Jeżeli będą szerokie, zapewnią dziecku większą wygodę. Warto też zwrócić uwagę na wyregulowanie ich długości. Nie mogą być zbyt krótkie, muszą bowiem umożliwiać wygodne zdejmowanie i zakładanie plecaka. Zbyt długie szelki spowodują z kolei nierównomierne rozłożenie ciężaru na plecach. Przy tej ostatniej kwestii ważne jest również to, by dziecko nosiło tornister na obu ramionach. Tylko wtedy będzie to zdrowy i bezpieczny powrót do domu.

Plecak szkolny - alternatywy dla zbyt ciężkiego tornistra

Jeżeli mamy problem z dobraniem odpowiednio lekkiego tornistra, warto rozważyć również alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest plecak z usztywnianymi plecami. Modele uznanych marek z produktami dla dzieci posiadają w nich równie przyjazne dzieciom rozwiązania, co klasyczne tornistry. W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzą się także plecaki na kółkach. Dzięki nim nawet ciężki bagaż można bez problemów przetransportować do szkoły. Warto jednak pamiętać, by postawić na model z dość dużymi kółkami, które będą łatwo się kręcić. Plecak tego typu musi być też tak skonstruowany, by w razie potrzeby dało się go wygodnie założyć na plecy.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl