wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Ile litrów powinien mieć plecak do liceum? Sprawdzamy!
Ile litrów powinien mieć plecak do liceum? Sprawdzamy!

Szkoła średnia to dla wielu osób czas, do którego po latach wraca się z utęsknieniem. To właśnie w tym okresie życia wchodzimy w dorosłość, dojrzewamy do pierwszych poważnych decyzji, a często także nakreślamy ścieżkę naszej kariery zawodowej. Po ostatnich reformach systemu edukacji ten etap nauki staje się szczególnie ważny, został bowiem przedłużony o dodatkowy rok. To nie zmieniło jednak faktu, że bardzo wielu nastolatków wybiera naukę w liceum ogólnokształcącym. Jest to niejako przedłużenie systemu nauczania znanego ze szkoły podstawowej, ale liceum stawia też przed młodzieżą nowe wyzwania. W kąt idą stare przyzwyczajenia, a wraz z nimi plecaki szkolne dla chłopców czy dziewcząt używane na poprzednim etapie nauki. Konieczny będzie nowy bagaż. Jak powinien być jednak skonstruowany? Na jaką pojemność postawić? Podpowiadamy, jak duże plecaki szkolne młodzieżowe najlepiej sprawdzą się w liceum.

Dlaczego w liceum warto postawić na plecak?

Wiele osób wspomina szkołę średnią z rozrzewnieniem, bo to pierwszy okres życia, który pozwolił im nieco wyrwać się spod kurateli rodziców. Plecak do szkoły dla dziewczyn czy chłopców przestaje być atrakcyjny, bo nastolatek zaczyna podejmować samodzielne decyzje. O ile szkoła podstawowa najczęściej mieści się blisko miejsca zamieszkania, o tyle liceum często jest oddalone od domu o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów. To pozwala na zdecydowanie więcej swobody.

Nie powinna być to jednak wolność od dobrych nawyków. Już na początku szkoły średniej wielu uczniów decyduje się na odrzucenie plecaków na rzecz toreb na ramię czy popularnych w ostatnich latach bawełnianych worków. Zwłaszcza to pierwsze rozwiązanie jest jednak bardzo niekorzystne dla kręgosłupa. Cały ciężar bagażu jest bowiem wówczas skierowany na jedno ramię i jedną stronę ciała. Wymusza to skrzywienie sylwetki. I choć raczej nie będzie to przyczyną skoliozy - a takie przypuszczenie jeszcze do niedawna było powtarzane przez wiele osób - z pewnością przeciąża kręgosłup i może przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Jeśli nawet jeszcze nie w liceum, to później. A przecież problemy z plecami to dziś właściwie choroba cywilizacyjna.

Również bawełniany worek nie ma nic wspólnego z właściwym rozłożeniem ciężaru na plecach. Gwarantują to jedynie plecaki z dobrze wyregulowanymi szelkami. Nikogo nie namawiamy do noszenia do liceum tornistrów kojarzących się ze szkołą podstawową, ale klasyczny, solidny plecak to zdecydowanie najbardziej korzystny dla zdrowia sposób przenoszenia bagażu. Najlepiej, gdy posiada jeszcze stabilizujący pas biodrowy lub piersiowy. To również naprawdę wygodne rozwiązanie.

plecaki szkolne dla chłopców

Ciekawe modele plecaków do liceum znajdziesz tutaj: https://plecaki.com.pl/pl/c/Dla-mlodziezy/185

Pojemność plecaka do liceum w teorii, czyli co radzą eksperci

Nauka w liceum ogólnokształcącym wiąże się dla nastolatków z dużym obciążeniem. Mamy tu na myśli liczbę lekcji. Często dochodzą nowe przedmioty, część zajęć jest rozszerzonych. W szkole spędza się więc zazwyczaj więcej godzin niż miało to miejsce w podstawówce. Dlatego, przynajmniej w założeniach, potrzeba również więcej podręczników oraz zeszytów. Tym razem nie będzie można zostawić ich w szkolnych szafkach, trzeba codziennie dźwigać je na plecach.

Zwłaszcza w pierwszych dwóch klasach liceum warto zatem postawić na bardzo pojemne plecaki. Eksperci sugerują, by wybierać bagaż o pojemności około 25 litrów. Takie plecaki będą w stanie pomieścić nawet podręczniki potrzebne na osiem czy dziewięć godzin lekcyjnych. Plecak powinien być również dość wysoki, by łatwo pomieścić format A4. W liceum często potrzebne są bowiem zeszyty takiej wielkości - są wręcz wymagane przez nauczycieli.

Najlepiej, jeśli na pojemność 25 litrów będą składać się co najmniej dwie komory, przyda się też zewnętrzna kieszeń. To zdecydowanie ułatwi zarządzanie przestrzenią w plecaku, co może okazać się przydatne zwłaszcza na początku nauki w nowej szkole. W dodatku dzięki temu ciężar na plecach jest rozłożony bardziej równomiernie. Niektórzy stawiają nawet na jeszcze większe plecaki - i 30 litrów pojemności nie będzie tutaj przesadą. Kupowanie plecaka przez internet pozwoli najszybciej wybrać odpowiedni rozmiar.

Pojemność plecaka do liceum w praktyce, czyli brak sztywnych zasad

Tyle mówi teoria. Praktyka podpowiada jednak kilka innych wskazówek. Mimo że w pierwszych klasach liceum duże plecaki faktycznie się przydają, starsze nastolatki zwykle z czasem zmieniają je na mniejsze modele. W klasie maturalnej lekcji jest mniej, więc nie potrzeba nadmiernej ilości miejsca w bagażu. W wielu liceach lekcje przypominają też wykłady, na których wystarcza notatnik, bo nauczyciele nie wymagają podręczników.

Z tego powodu licealiści często sięgają po mniejsze plecaki. Wówczas idealny będzie model o pojemności 15-20 litrów. W zupełności wystarczy jedna komora, która pomieści kilka zeszytów w formacie A4 i przybory do pisania. Pojemność powinna być dostosowana do potrzeb. Ważniejsza od dodatkowego miejsca w bagażu staje się obecność wewnętrznej kieszeni na laptop lub tablet - sprzęt elektroniczny to dziś dla nastolatków wręcz nieodłączny gadżet.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl