Dostawa w tym samym dniu | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

Możliwy odbiór w punkcie | Plecaki szkolne Plecaki.com.pl

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

10 lat w branży | Sklep z plecakami Plecaki.com.pl

doświadczenie

10 lat w branży

Własne kolekcje plecaków szkolnych

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!

Dziecko w drodze ze szkoły. Kiedy może samodzielnie wracać do domu?

Dziecko w drodze ze szkoły. Kiedy może samodzielnie wracać do domu?

Wizyty w szkole i plecaki dla dzieci towarzyszą naszym pociechom aż pięć razy w tygodniu. Odbieranie dzieci ze szkoły oraz przedszkola jest więc obowiązkiem, który często w dużym stopniu utrudnia rodzicom planowanie dnia. Czasami korzystają więc z pomocy dziadków dziecka, a bywa, że wysyłają po młodszą pociechę jedno ze swoich starszych latorośli. Sporym odciążeniem, zwłaszcza z logistycznego punktu widzenia, jest więc dla nich moment, w którym dziecko zaczyna samodzielnie wracać z lekcji. Oszczędność czasu jest wyraźna, zdecydowanie łatwiej zaplanować dzień. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, by zaprzestać codziennego odbierania pociechy po lekcjach, musimy wiedzieć, jakie przepisy regulują samodzielny powrót dzieci ze szkoły do domu. Nie wszystko leży bowiem w tym przypadku w gestii rodziców. Ich zdanie jest ważne - muszą ocenić, czy pociecha jest wystarczająco dojrzała do samodzielnych powrotów - ale swoje ograniczenia nakłada tutaj ustawodawca, a często także szkoła. Kiedy więc dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły i jak przygotować je do tego wyzwania? Czy plecak szkolny odgrywa duże znaczenie w powrotach ze szkoły do domu?

Kiedy pozwolić dziecku na samodzielny powrót ze szkoły do domu?

Państwowe regulacje nie są zbyt restrykcyjne, ale za to precyzyjne. Zawarte są w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi dzieci przed ukończeniem siódmego roku życia mogą korzystać z dróg tylko wtedy, gdy znajdują się pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. Pisząc o drogach ustawodawca miał na myśli również chodniki, regulacje obowiązują więc także w terenie zabudowanym. Wyjątkiem są strefy zamieszkania przy osiedlach. Jeśli więc powrót ze szkoły przewiduje przejście ulicami wykraczającymi poza ten wyjątek, zgodnie z prawem dziecko nie może odbywać go samodzielnie. W takim przypadku dziecko na drodze bez opieki może oznaczać dla rodzica karę nagany lub grzywny. Co istotne, liczy się dokładna data urodzenia dziecka, a nie sam rok, w którym przyszło na świat. Z pewnością po ulicach nie mogą się samodzielnie poruszać kilkulatkowie, którzy dźwigają plecaki dla przedszkolaka, a także uczniowie zerówki.

Powrót dziecka a statut szkoły

Czy to znaczy jednak, że już każdy siedmiolatek może bez przeszkód samotnie wracać z lekcji? Niekoniecznie. Bardzo często własne regulacje w tej kwestii, najczęściej zawarte w statucie, posiadają bowiem poszczególne placówki - dotyczy to oczywiście szkół podstawowych. W wielu z nich dyrektorzy wymagają odbioru ucznia z zajęć przez starszą osobę aż do ukończenia 10. roku życia, a czasami nawet i dłużej. By w taką podróż mogły wyruszać młodsze dzieci, konieczna jest wówczas zwykle pisemna zgoda na samodzielny powrót do domu ze szkoły z podpisem obojga rodziców. Jeśli jej nie będzie, nauczyciel może nie pozwolić dziecku na opuszczenie szkolnych murów i zatrzymać je na świetlicy.

Jak przygotować dziecko do samodzielnych powrotów ze szkoły?

Jeżeli nasza pociecha ukończyła już siedem lat, a my stwierdzimy, że jest wystarczająco dojrzała do samodzielnych powrotów ze szkoły, trzeba ją jeszcze do nich odpowiednio przygotować. Największe wyzwania staną przed dzieckiem wówczas, gdy kończy lekcje wieczorem lub późnym popołudniem - późną jesienią i zimą będzie to oznaczać powroty do domu w warunkach szarówki, a nawet już po zmierzchu. Wówczas warto zdecydować się na plecak z odblaskami, o czym dowiesz się więcej z artykułu https://plecaki.com.pl/bezpieczny-powrot-do-domu-ze-szkoly-wieczorami-jak-sprawic-by-dziecko-bylo-lepiej-widoczne.

Kluczowe jest oczywiście sprawdzenie trasy i co najmniej kilkukrotne pokonanie jej wraz z dzieckiem. Jeśli dotąd przyjeżdżaliśmy po naszą pociechę samochodem, a teraz ma samodzielnie jeździć autobusem, warto co najmniej kilka razy odbyć spacer ze szkoły na przystanek początkowy i z przystanku końcowego do domu. Przy okazji trzeba nauczyć dziecko właściwego zachowania na przystanku - przede wszystkim tego, by nie stać na skraju zatoki autobusowej. Nie powinno także wybiegać z autobusu, bo takie zachowanie grozi potrąceniem przez samochód czy rower.

Co musi wiedzieć dziecko, które wraca ze szkoły piechotą?

Jeśli szkoła znajduje się dość blisko domu czy mieszkania, dziecko zapewne będzie wracać do domu piechotą. Mimo to musi dokładnie znać drogę, kilkukrotny rekonesans znów będzie konieczny. Podobnie jest ze znajomością przepisów drogowych. Warto pamiętać, że teoretyczna wiedza dotycząca korzystania z przejść dla pieszych czy sygnalizacji świetlnej to nie wszystko.

Dzieci najczęściej biorą bowiem przykład z rodziców. Jeśli ośmio- czy dziewięciolatek regularnie widzi mamę czy tatę, którzy przed pasami nie czekają na zielone światło, bardzo możliwe, że sam też zacznie przechodzić przez nie przy czerwonym. Przykład idzie z góry. By dziecko było mniej narażone na ryzyko, trzeba pamiętać o tym, by samemu przestrzegać przepisów.

Ważny jest także wybór odpowiedniej trasy. W przypadku wieczornych powrotów powinny to być drogi dobrze oświetlone. Bez względu na porę dnia, najlepiej, by były również dość mocno uczęszczane przez przechodniów - w razie kłopotów uczeń będzie mógł wtedy poprosić kogoś o pomoc czy wskazanie drogi. Będzie też czuł się po prostu pewniej niż samotnie, zwłaszcza gdy podróżuje w jesiennej szarzyźnie.
W tym przypadku bezpieczniejszą opcją będzie również poruszanie się w grupie rówieśników. Dzieciom będzie wtedy znacznie raźniej. Kiedy jednak uczniowie wracają ulicami pozbawionymi chodnika, na przykład po wiejskich drogach, trzeba ich uczulić, by szli gęsiego, maksymalnie w parach. Pobocza nie są zbyt szerokie, a zajmowanie przez przechodniów połowy pasa ruchu, zwłaszcza wieczorami, może być bardzo niebezpieczne.

Więcej informacji o plecakach odblaskowych dla dzieci znajdziesz w kolejnym artykule: https://plecaki.com.pl/plecak-odblaskowy-dla-dziecka-jak-wybrac

Copyright (c) 2023 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl