wysyłka tego samego dnia

przy zakupie do godz. 14:00

odbiór w punkcie

Skorzystaj z odbioru blisko Ciebie

doświadczenie

10 lat w branży

własne kolekcje

wyprodukowane tylko dla nas

Odwiedź naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami, promocjami oraz konkursami !!!
Bezpieczny powrót do domu ze szkoły wieczorami. Jak sprawić, by dziecko było lepiej widoczne?
Bezpieczny powrót do domu ze szkoły wieczorami. Jak sprawić, by dziecko było lepiej widoczne?

Bez względu na wiek dziecka, rodzice posyłający je do szkoły mają na głowie sporo obowiązków. W przypadku młodszych to na nich spoczywa skompletowanie szkolnej wyprawki, obejmującej plecaki do szkoły i ich wyposażenie, a nieraz również pomoc w pakowaniu. Nieco mniej kłopotu pod tym względem sprawiają starsze dzieci, ale również w tym przypadku nie obejdzie się bez sporych wydatków. Jeszcze bardziej sen z powiek rodzicom często spędza jednak bezpieczny powrót do domu ze szkoły ich pociechy. Dopóki sami odbierają ją spod szkolnych drzwi, żadnej niepewności nie ma. W przypadku każdego rodzica nadchodzi jednak moment, w którym muszą pozwolić swojemu dziecku na samodzielny powrót z zajęć. Największe wątpliwości budzą sytuacje, w których taką drogę pokonuje się wieczorem lub późnym popołudniem - a popołudniowe lekcje w przepełnionych polskich szkołach wcale nie należą do rzadkości. Jak przygotować dziecko na taką podróż? Bezpieczeństwo ucznia mogą zwiększyć specjalne gadżety, wśród których znajdują się dobrze znane wszystkim odblaski, ale również plecaki Coolpack lub HEAD.

Odpowiedni plecak i odblaski, czyli dziecko na drodze wieczorem i po zmroku

W czasie wieczornych powrotów do domu kluczowa będzie bowiem oczywiście widoczność dziecka, którą można poprawić na kilka sposobów. Pierwszy jest dość prozaiczny: warto zacząć po prostu od kolorów. Czy to plecaki dla nastolatek, czy dla młodszych dzieci, w przypadku wieczornych powrotów warto zadbać o to, by były utrzymane w stosunkowo jasnych barwach. Podobnie jest z kurtkami czy innymi ubraniami wierzchnimi. Czarne i granatowe okrycia są bardzo słabo widoczne dla kierowców. 

 

Plecak szkolny HASH młodzieżowy

Plecak szkolny z dodatkowymi odblaskami, to gwarancja poprawy widoczności dziecka podczas jego powrotu ze szkoły. Kup plecak na: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-mlodziezowy-HASH-fioletowe-liski-HS-173/5223

 

Bez względu na kolor ubrania czy bagażu, dzieci powinny być również wyposażone w elementy odblaskowe. Choć jeszcze niedawno wielu Polaków miało do nich sceptyczne nastawienie, to powoli się zmienia. Przyczyniły się do tego z pewnością regulacje prawne. Wspomniane wcześniej Prawo o ruchu drogowym od 2013 r. nakłada bowiem obowiązek noszenia odblaskowych elementów na wszystkich użytkowników dróg w terenie niezabudowanym, którzy poruszają się po nim po zmierzchu. Odblaski dla dzieci warto jednak zakupić nawet wtedy, gdy pociecha wraca ze szkoły w mieście lub w obszarze zabudowanym.

Dlaczego warto nosić odblaski? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób poprawiamy widoczność dziecka o kilkaset procent. Po zapadnięciu zmroku jesienią czy zimą kierowca samochodu dostrzega zwykle pieszego dopiero z odległości 20 metrów. Nawet jeśli przestrzega ograniczeń prędkości obowiązujących w terenie zabudowanym, czyli nie przekracza 50 km/h, jego droga hamowania wyniesie 30 metrów. A przecież poza zabudową można jechać znacznie szybciej! Tymczasem odblaski, które odbijają padające na nie światło, zapewniają widoczność z odległości co najmniej 150 metrów. To pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Jakie odblaski powinny nosić dzieci wracające ze szkoły?

Odblaski są więc obowiązkowym elementem wyposażenia dzieci wracających wieczorami ze szkoły. Do wyboru mamy cały arsenał możliwości, dostosowanych do wieku dziecka czy pory roku. W przypadku najmłodszych, ośmio- czy dziewięciolatków, najbezpieczniejszym wyborem będą kamizelki odblaskowe. Nawet po założeniu na plecy tornistra czy plecaka taki ekwipunek pomoże bowiem zachować widoczność dziecka ze wszystkich stron, co wydatnie zwiększa bezpieczeństwo. Do wyboru są kamizelki w różnych kolorach, największy poziom widoczności zapewniają jednak te jaskrawożółte lub pomarańczowe.

Starsze dzieci do propozycji chodzenia w kamizelce będą zapewne podchodzić bardziej sceptycznie. W tym przypadku warto więc postawić na odblaskowe przywieszki do plecaka, które można przypiąć agrafką do jego klapy. Podobne można dopiąć do kurtki. Gdy na zewnątrz jest trochę cieplej, przytwierdzanie ich do ubrań może być niewygodne - wtedy najlepiej sprawdzają się samozaciskowe opaski. Można łatwo owinąć je wokół nadgarstka czy kostki dziecka.

Dlaczego kostki? Bo z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze najważniejsze jest umieszczenie odblasków w dolnej części ubioru, na mankietach i nogawkach. Wynika to z usytuowania świateł samochodowych, które znajdują się tylko kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Jeśli odblaski będą na podobnym poziomie, kierowca najszybciej je zauważy. Dlatego wyposażając dziecko na samodzielne powroty ze szkoły warto postawić również na buty czy spodnie z odblaskowymi elementami.

Można je zresztą wykonać wspólnie z dzieckiem, w ten sposób dodatkowo je edukując. Jak zrobić odblaski dla dzieci? Potrzebny będzie specjalny odblaskowy papier, tego elementu nie da się niczym zastąpić. Można jednak wyciąć z niego pożądany kształt, podkleić tekturą i dodatkowo obszyć brzegi. Całość można przyszyć do plecaka lub ubrania, tworząc dodatkową ozdobę, albo dokleić agrafkę i przytwierdzać jak klasyczny odblask - warto użyć kleju do tworzyw sztucznych, który zapewni dobre połączenie.

Odblaski to nie wszystko - postaw na plecaki z własnym oświetleniem

Odblaski nie wyczerpują jednak możliwości poprawy widoczności dziecka wracającego wieczorem ze szkoły. Świetnym rozwiązaniem są bowiem również nowatorskie plecaki Coolpack, o których piszemy więcej w artykule https://plecaki.com.pl/plecaki-coolpack-poznaj-ich-fenomen. Dlaczego wydatnie poprawią bezpieczeństwo Twojego dziecka? Posiadają własny system oświetlenia LED, dzięki czemu podróżująca wieczorem pociecha będzie dobrze widoczna nawet wtedy, kiedy zapomni odblasków.

 

Świecący plecak szkolny Coolpack

Plecak z diodami LED wydatnie poprawi bezpieczeństwo Twojego dziecka na drodze. Sprawdź - https://plecaki.com.pl/pl/p/SWIECACY-PLECAK-MLODZIEZOWY-CoolPack-CP-FUNNY-MONSTERS-ZABAWNE-POTWORKI-A18206/5887

 

Diody LED są ukryte pod specjalną taśmą. Na co dzień nie są więc widoczne. Wieczorem można je natomiast włączyć specjalnym, zewnętrznym przyciskiem, który pozwala również na wybór odpowiedniego trybu oświetlenia. To dodatkowa atrakcja dla dzieci - najnowsze plecaki Coolpack posiadają aż 23 programy oświetlenia, a ich zmiany z pewnością sprawią dziecku sporo radości. Co ważne, każdy z nich gwarantuje dobrą widoczność, jest też specjalny tryb alarmowy. Światła LED w plecakach Coolpack można naładować ładowarką USB. Wytrzymają cztery godziny ciągłego świecenia, nie trzeba więc będzie ładować ich co dwa czy trzy dni. Takie zewnętrzne źródło światła sprawi, że każdy rodzic będzie spokojniej czekać na powrót dziecka ze szkoły.

Nawet jeśli Twoja pociecha wraca do domu dobrze oświetlonymi ulicami, przy których pełno latarni czy neonów, dobrze będzie jednak wyposażyć ją również w latarkę. Dzięki temu dziecko będzie czuć się jeszcze pewniej, taki przedmiot może także przydać się w nieprzewidzianej sytuacji. Podczas gdy plecak ze światłami LED i odblaski zadbają o widoczność ucznia, latarka pomoże mu lepiej orientować się w przestrzeni.

Copyright (c) 2019 Plecaki.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl